Studia Podyplomowe - Narzędzia Analizy Polityk Publicznych - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Narzędzia Analizy Polityk Publicznych - Zaoczne - Kraków - Małopolskie

  • Cele
    Celem studiów podyplomowych „Narzędzia analizy polityk publicznych” jest rozwinięcie kompetencji analitycznych na potrzeby pracy zawodowej w sektorze publicznym, zwłaszcza uczestnictwa w projektowaniu i implementacji polityk publicznych. Jego realizacja opiera się na zapoznaniu słuchaczy ze specyfiką działalności administracji publicznej na rzecz rozwoju, zaznajomieniu z metodologicznymi podstawami prowadzenia badań ilościowych i jakościowych oraz praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy do prowadzenia analiz wybranych obszarów sektora publicznego. Nabyte przez słuchaczy studiów wiedza i kompetencje mają przyczynić się do zwiększenia profesjonalizmu i skuteczności działań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego społeczności lokalnych i regionalnych.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Oferta studiów podyplomowych „Narzędzia analizy polityk publicznych” jest skierowana do osób zatrudnionych w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych (stowarzyszeniach, fundacjach), a także specjalistów zajmujących się przedsięwzięciami o charakterze rozwojowym. Choć głównym adresatem studiów są pracownicy sektora publicznego, zdolności analityczne wykształcone w procesie kształcenia i znajomość narzędzi badawczych będą niewątpliwie przydatne także w sferze biznesowej. Ponadto, zdobyta wiedza i umiejętności mogą być także wykorzystane do prowadzenia badań o charakterze naukowym.
  • Szczegółowe informacje
    Dokonujące się w ostatnich trzech dziesięcioleciach przemiany w funkcjonowaniu administracji państw wysokorozwiniętych pozwoliły przekształcić biurokrację w sprawnie działające systemy dostarczania obywatelom usług publicznych. Przeobrażenia te, obok wykształcenia etosu zawodowego i niezbędnych reform instytucjonalnych, wymagały także należytego przygotowania merytorycznego. Procesowi temu sprzyjało upowszechnienie technik informacyjnych dające nieznane dotąd możliwości sprawnego diagnozowania problemów społeczno-gospodarczych, trafniejszego podejmowania decyzji oraz rzetelnego szacowania jakości efektów podjętych działań.

    Jednym z warunków niezbędnych dla profesjonalizacji polskiej administracji publicznej jest poprawa jakości wdrażania polityk publicznych. Aby warunek ten mógł być spełniony, należy usprawnić proces formułowania polityk, przygotowania programów i projektów, tak by decyzje o wykorzystaniu środków nie były podejmowane na podstawie rutyny urzędniczej lub przesłanek czysto ideologicznych, lecz aby były efektem rzetelnej diagnozy problemów społeczno-ekonomicznych i analizy zależności pomiędzy podejmowanymi działaniami i ich efektami.

    Przesłanką utworzenia niniejszego kierunku studiów podyplomowych jest potrzeba wsparcia procesu rozwoju i profesjonalizacji potencjału analitycznego kadr administracji publicznej na potrzeby doskonalenia metod projektowania i wdrażania polityk publicznych, prowadzonych przez władze publiczne szczebla lokalnego (gminy i powiaty), regionalnego (województwa) i krajowego. Studia podyplomowe „Narzędzia analizy polityk publicznych realizowane są przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z firmą StatSoft Polska Sp. z o.o.

    PROGRAM STUDIÓW
    Cel studiów osiągany będzie poprzez realizację programu studiów, na który składać się będą dwa moduły:

       1. Przedmioty służące zapoznaniu studentów ze specyfiką funkcjonowania władz publicznych w kluczowych obszarach życia społeczno-gospodarczego, w szczególności z rodzajami decyzji, specyficznymi dla zarządzania rozwojem.

       2. Przedmioty służące zaznajomieniu słuchaczy z metodami i narzędziami badawczymi, w tym statystycznymi, które umożliwiają praktyczne zastosowanie poznanych metod do analizy wybranych problemów w celu wsparcia rozwoju kompetencji analitycznych i zdolności do podejmowania decyzji.


    Struktura przedmiotów umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji na potrzeby decyzji zarządczych oraz nowoczesnych metod analizy danych ilościowych i jakościowych w szeroko pojmowanym sektorze publicznym. W trakcie studiów słuchacze zdobędą wiedzę dotyczącą tematycznych, organizacyjnych i metodologicznych aspektów badań związanych z trzema zintegrowanymi obszarami: rynkowym, społecznym oraz marketingowym.

    W trakcie studiów słuchacze będą uczestniczyć w zajęciach w laboratoriach komputerowych, co pozwoli na praktyczne wykorzystanie najnowszego oprogramowania do analizy zjawisk społeczno-gospodarczych.


    PRACA KOŃCOWA
    Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów "Narzędzia analizy polityk publicznych" jest zaliczenie wszystkich objętych programem przedmiotów oraz przygotowanie pracy końcowej i jej obrona. Po uzyskaniu pozytywnej oceny absolwenci uzyskają Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych: Narzędzia analizy polityk publicznych, wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Inne informacje związane z socjologia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |