Studia I Stopnia- Zarządzanie w Kulturze

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia I Stopnia- Zarządzanie w Kulturze - W ciągu tygodnia - Poznań - Wielkopolskie

 • Cele
  Kulturoznawstwo to kierunek dla osób, które chcą poznać zasoby materialnego i duchowego dorobku społeczeństw. Studia na kulturoznawstwie w WSNHiD wyrabiają umiejętność analizowania i lepszego rozumienia zróżnicowanych zjawisk kultury, uczą identyfikacji rozmaitych rodzajów sztuki. Udział w licznych spotkaniach z artystami, wizyty w teatrze, spotkania Klubu Filmowego „Filmokrąg”, połączone z dyskusją o kinie i projekcją filmów, a także obcowanie na co dzień z dziełami sztuki w budynku Uczelni i znajdującej się na jej terenie „2pr galerii” wykształcają w studentach zdolność swobodnego poruszania się po obszarach kultury. Wśród wykładowców kulturoznawstwa są m.in. prof. dr hab. Filip Bajon, prof. dr hab. Jolanta Dąbkowska-Zydroń, prof. dr hab. Jerzy Fiećko, prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz, prof. dr hab. Alicja Kępińska, prof. dr hab. Izolda Kiec, prof. dr hab. Teresa Kostyrko, prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, prof. dr hab. Włodzimierz Ławniczak, prof. dr hab. Ewa Rewers, prof. dr hab. Dorota Skotarczak, prof. dr hab. Anna Szyfer, dr Roman Bromboszcz, dr Teresa Jerzak-Gierszewska, dr Agnieszka Kaczmarek, dr Radosław Kawczyński, dr Tomasz Misiak, dr Anna Ziółkowska, red. Tadeusz Litowczenko, Wojciech Makowiecki – kierownik Galerii Miejskiej Arsenał i Sławomir Pietras – dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.
 • Praktyki
  Doświadczenie zawodowe to najważniejszy atut na rynku pracy. Staże, które organizujemy dla naszych studentów, są znakomitą okazją do zweryfikowania zdobytej wiedzy i szansą nawiązania kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Dlatego praktyki zawodowe w WSNHiD są obowiązkowe. Studenci odbywają praktykę miesięczną (160 godzin studenci studiów dziennych i 80 godzin studenci studiów zaocznych) po czwartym roku studiów magisterskich. Studenci mają możliwość, zgodnie z kierunkiem i specjalnością, podjąć staż w odpowiednich firmach czy instytucjach, tj.: urzędy, agencje reklamowe, telewizja, radio, placówki kulturalne, firmy informatyczne, pracownie badań społecznych.
 • Profil słuchacza / Wymogi
  Na I rok studiów zostaną przyjęte osoby, które osobiście złożą: * świadectwo dojrzałości (oryginał lub oryginalny odpis wydawany przez szkołę średnią) * kwestionariusz osobowy i podanie do Rektora o przyjęcie na pierwszy rok studiów (formularze elektroniczne WSNHiD wypełniane na stronie www w domu lub Biurze Rekrutacji)- dostępne od 14 kwietnia 2008 r. * aktualne (max 180 dniowe) zaświadczenie od lekarza rodzinnego stwierdzające zdolność kandydata do podjęcia studiów, wystawione na formularzu WSNHiD: podanie_podyplomowe.doc lekarz.doc (42.00 KB) * dowód osobisty i książeczka wojskowa (do wglądu), * dowód wniesienia opłaty wpisowej
 • Tutuł uzyskany
  Licencjat
 • Szczegółowe informacje
  Kierunek: Kulturoznawstwo
  Specjalizacja: Zarządzanie w kulturze


  Charakterystyka specjalizacji
  Celem specjalizacji jest dostarczenie wszechstronnej wiedzy o współczesnych procesach kulturowych, formach i zasadach funkcjonowania instytucji kultury, metodach zarządzania w zmieniającej się sytuacji ekonomicznej. Studenci zdobywają dobrą orientację we współczesnej kulturze i tradycji artystycznej różnych jej dyscyplin.

  Przedmioty specjalizacyjne
  - Globalizacja kultury,
  - Podstawy zarządzania,
  - Polityka kulturalna UE,
  - Animacja kultury,
  - Rynek sztuki,
  - Źródła pozyskiwania funduszy,
  - Organizacja ekspozycji,
  - Komunikacja audiowizualna.

  Perspektywy zawodowe
  Absolwenci przygotowani są do zarządzania instytucjami kultury funkcjonującymi w warunkach konkurencji i wolnego rynku. Jako menedżer kultury mogą podjąć pracę w teatrze, kinie, muzeum czy galerii sztuki. Swoje umiejętności wykorzystają także w agencjach artystycznych, zajmujących się organizacją koncertów muzycznych czy imprez kulturalnych.


  Po uzyskaniu tytułu licencjata możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia (dawniej uzupełniających magisterskich) w WSNHiD na dwóch specjalizacjach: kulturze audiowizualnej i mediach oraz komunikacji międzykulturowej.

   O kulturze w praktyce i teorii
  Studenci kulturoznawstwa WSNHiD poznają sztukę, obcując z nią na co dzień. Uczestniczą w wernisażach fotografii w „2pr galerii”. Poznają dzieła sztuki współczesnej, znajdujące się w gmachu Uczelni, biorą udział w wyjątkowych akcjach artystycznych, np. w „Dniu Wagarowicza ze Sztuką” Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak, prezentując projekt „Smaczny obraz z żywą naturą”, zaprosili studentów do wspólnego malowania obrazu jagodami. Spotykają się z wybitnymi artystami, m.in. Mariuszem Trelińskim i Agnieszką Holland (maj 2004 r.), Agnieszką Duczmal (styczeń 2005 r.), Krystyną Feldman (marzec 2005 r.), Leszkiem Możdżerem i Adamem Makowiczem (grudzień 2005 r.), Manuelą Gretkowską (luty 2007 r.), Krystyną Jandą (marzec 2007 r.) oraz Krzysztofem Zanussim (kwiecień 2007 r.). Uczelnia proponuje studentom udział w spektaklach teatralnych, przeglądach filmów, maratonach filmowych, dyskusjach i seansach filmowych w Klubie „Filmokrąg”. Studenci pogłębiają znajomość kultury i sztuki, uczestnicząc w konferencjach naukowych (m.in. „Kino wobec sztuk. Związki – inspiracje – przenikanie”, „Ponad granicami – spotkanie trzech kultur”, „Sztuka w kulturze płynności”), sympozjach takich jak „Czerpiąc z korzenia szlachetnej oliwki” (w ramach XI Dnia Judaizmu w Poznaniu) i promocjach książek, m.in. „O kulturowych uwarunkowaniach osobowości” prof. dr hab. Anny Szyfer, „Ćakra, czyli kołowa historia Indii” Krzysztofa Mroziewicza, „Codziennik” Daniela Passenta czy „Przypadek nie-przypadek” Krzysztofa Kolbergera.
  Ponadto biorą udział w zajęciach warsztatowych cyklu „Telewizja od frontu i od kuchni”, podczas których zapoznają się ze specyfiką mediów oraz kulisami pracy dziennikarza.

Inne informacje związane z Kulturoznawstwo

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |