Podyplomowe Studia dla liderów i organizatorów działalności samorządu terytorialnego w regionach Unii Europejskiej - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Akademia Finansów

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studia dla liderów i organizatorów działalności samorządu terytorialnego w regionach Unii Europejskiej - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Celem studiów jest przekazanie słuchaczom teoretycznej oraz praktycznej wiedzy koniecznej do tworzenia programów i organizowania pracy samorządów terytorialnych na obszarach administracyjnych Polski zgodnie z polityką regionalną Unii Europejskiej w oparciu o obowiązujące w Unii procedury i metodologie oraz krajowe i lokalne uwarunkowania, potrzeby i możliwości.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Studia przeznaczone są dla aktualnych i przyszłych liderów oraz aktualnych i przyszłych organizatorów pracy i pracowników samorządów terytorialnych działających w regionach Unii Europejskiej. Oferta studiów obejmuje także aktualnych i przyszłych pracowników administracji państwowej na szczeblach terenowych, a także na szczeblu centralnym.
  • Szczegółowe informacje
    Podyplomowe Studia dla liderów i organizatorów działalności samorządu terytorialnego w regionach Unii Europejskiej

    Założenia organizacyjno - programowe:

    a. Podyplomowe Studia dla liderów i organizatorów działalności samorządu terytorialnego w regionach Unii Europejskiej będą realizowane jako specjalistyczne studia zaoczne w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. część materiału opracowywać będą słuchacze w ramach nauki własnej, wspomaganej konsultacjami prowadzonymi przez wyznaczonych pracowników naukowych uczelni, przy pomocy Internetu.

    b. Uzyskanie wszechstronnej wiedzy także praktycznej na zajęciach warsztatowych i seminariach o pracy samorządu terytorialnego w warunkach Unii Europejskiej. Uzyskanie umiejętności kierowania pracami samorządu, oraz wykonywania praktycznych zadań samorządu, kierowanie projektami w zgodzie z zasadami i przepisami Unii Europejskiej umożliwiającymi ich finansowanie ze środków Unii. Zdobycie kwalifikacji do uzyskania w przyszłości pracy w samorządzie terytorialnym lub administracji państwowej.

    c. Studia podyplomowe obejmują 160 godzin realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i pracy samodzielnej dla jednej grupy.

    d. Studia trwają dwa semestry. Zajęcia będą się odbywały w formie dwudniowych zjazdów konsultacyjno - dydaktycznych.


    Program studiów przewiduje:

    Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów, oraz w formie konsultacji osobistych i przez Internet. Wykłady będą prowadzone przez profesorów uczelni, specjalizujących się w wybranych zagadnieniach, zaś ćwiczenia/warsztaty - przez wybitnych specjalistów - praktyków. Ich zakres będzie modyfikowany na bieżąco, w zależności od możliwości i oczekiwań słuchaczy.

    W ramach zajęć warsztatowych słuchacze będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy, przekazanej im w trakcie wykładów. Zaliczenie zajęć będzie przeprowadzane po każdym semestrze w formie testu sprawdzającego wiedzę z przerobionego materiału. Wszelkie wątpliwości słuchacze będą mogli wyjaśniać w trakcie konsultacji z wykładowcami. W semestrze drugim będą się odbywały seminaria dyplomowe, na których studenci będą, wraz z promotorami, przygotowywać prace dyplomowe. Zwieńczeniem studiów jest obrona pracy dyplomowej przed Komisją, powołaną przez Dziekana Wydziału.

    Ramowy program studiów:
       
    Tematy
    Wykłady
    Warsztaty
    Nauka własna wspo- magana przez internet
    Polityka regionalna Unii Europejskiej. Władze samorządowe w państwach Unii Europejskiej.
    Programy rozwoju regionalnego w zakresie gospodarczym i społecznym oraz sposoby finansowania ich w Unii Europejskiej.
    Sporządzanie programów rozwoju regionów. Sporządzanie biznes planów poszczególnych przedsięwzięć.
    Zarządzanie kadrą i szkolenie personelu jednostek administracji państwowej i samorządowej.
    Informatyzacja zarządzania. Wykorzystanie internetu w procedurach zarządzania informacji i konsultacji społecznych.
    Negocjacje - rozwiązywanie konfliktów społecznych.
    Zarządzanie rynkiem pracy - rozwój potencjału społecznego i partnerstwo publiczno prawne.
    Zarządzanie w warunkach kryzysu. Likwidacja skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Ochrona środowiska.
    System bezpieczeństwa społecznego i ochrona zdrowia w warunkach Unii Europejskiej.
    Instytucjonalne wsparcie indywidualnej przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
    Seminaria Dyplomowe

    Zakres tematyczny zajęć:

    1. Polityka regionalna Unii Europejskiej. Władze samorządowe w państwach Unii Europejskiej

    Uwarunkowania i podstawy prawno-instytucjonalne polityki regionalnej Unii Europejskiej. Rodzaje i cele polityki regionalnej. Środki realizacji programów regionalnych. Adresaci programów regionalnych. Wspólna polityka rolna i handlowa.

    2. Programy rozwoju regionalnego w zakresie gospodarczym i społecznym oraz sposoby finansowania ich w Unii Europejskiej

    Pożądane kierunki inwestycji na szczeblu regionu. Projekty inwestycyjne mogące zyskać akceptację Unii Europejskiej

    3. Sporządzanie programów rozwoju regionów. Sporządzanie biznes planów poszczególnych przedsięwzięć.

    Przygotowywanie planów rozwoju regionalnego z uwzględnieniem inwestycji na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Przygotowanie dokumentacji poszczególnych projektów

    4. Zarządzanie kadrą i szkolenie personelu jednostek administracji państwowej i samorządowej.

    ZZL - różne perspektywy badawcze. Modele zatrudnienia. System ZZL. Strategie personalne. Organizacja ZZL w przedsiębiorstwie. Standardy organizacji ZL. System kadrowy i jego elementy. Dobór pracowników (rekrutacja, selekcja, przyjmowanie do pracy, wprowadzenie do pracy). Elementy systemu kadrowego. Motywowanie i wynagradzanie. System wynagradzania. Zasady konstrukcji systemu wynagradzania w firmie.

    5. Informatyzacja zarządzania. Wykorzystanie internetu w procedurach zarządzania informacji i konsultacji społecznych

    Rodzaje i zasady działania sieci komputerowych: LAN, MAN, WAN. Sieć globalna Internet, nazwy hostów i domen, adresacja IP w sieci Internet, podstawowe protokoły. Usługi dostępne w sieci Internet: WWW, poczta elektroniczna, ftp, telnet itp. Przeglądarki internetowe (Microsoft Explore , Netscape, Opera i inne) programy pocztowe (MS Outlook Express, Eudora, itp). Wyszukiwanie informacji w internecie. Telepraca. Podstawy informatyki finansowej:
    - wstęp (formy informacji, sprzęt, oprogramowanie, prawa autorskie),
    - sieci lokalne i rozległe,
    - aplikacje bankowe, ubezpieczeniowe i giełdowe, zasady projektowania systemów informatycznych

    6. Negocjacje - rozwiązywanie konfliktów społecznych

    Wprowadzenie do przedmiotu. Natura negocjacji. Planowanie i przygotowywanie negocjacji. Techniki kształtowania sytuacji w negocjacjach. Negocjacje integracyjne. Symulacja negocjacyjna. Negocjacje wielostronne. Symulacja negocjacyjna

    7. Zarządzanie rynkiem pracy- rozwój potencjału społeczeństw lokalnych i partnerstwo publiczno-prawne

    Zasady działania poszczególnych rodzajów służb publicznych w wybranych państwach Unii Europejskiej. Regulacje prawa wspólnotowego. Perspektywy. Pojęcie partnerstwa publiczno-prywatnego. Doświadczenia wybranych krajów UE. Znaczenie współdziałania instytucji. Organizacja i zadania administracji publicznej.

    8. Zarządzanie w warunkach kryzysu. Likwidacja skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Ochrona środowiska.

    Rodzaje klęsk żywiołowych i katastrof. Katastrofy naturalne i cywilizacyjne. Przepisy prawa krajowego w zakresie: zapobiegania klęskom żywiołowym i katastrofom. Zadania administracji publicznej (rządowej, specjalnej, samorządowej, instytucji i organizacji pozarządowych). Podstawy prawne i instytucjonalne ochrony środowiska. Programy ochrony środowiska. Źródła finansowania projektów ekologicznych. System kar i opłat. Instrumenty ekonomiczne w ochronie środowiska.

    9. System bezpieczeństwa społecznego i ochrona zdrowia w warunkach Unii Europejskiej.

    Przedmiot i źródła europejskiego prawa socjalnego. Stosowanie europejskiego prawa socjalnego Europejskie prawo pracy. Równe traktowanie pracowników, czas pracy upadłość pracodawcy, układy zbiorowe, przedstawicielstwo pracowników. Prawo zabezpieczenia społecznego Rady Europy: Europejska Karta Społeczna, Europejska Konwencja o Zabezpieczeniu Społecznym, Europejski Kodeks Zabezpieczenia społecznego.

    10. Instytucjonalne wsparcie indywidualnej przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw

    Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej. Opodatkowanie przedsiębiorstw w UE. Preferencje dla poszczególnych branż. Pomoc finansowa i organizacyjna dla przedsiębiorstw w UE.

    11. Seminarium dyplomowe.


Inne informacje związane z zarządzanie międzynarodowe

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |