Studia I Stopnia- Intgracja Europejska

Więcej informacji

Studia I Stopnia- Intgracja Europejska

  • Cele Absolwent studiów uzyska kwalifikacje urzędnika przygotowanego do samodzielnej pracy na średnich szczeblach zarządzania na stanowiskach wymagających znajomości stosowania prawa wspólnotowego w podejmowanych rozstrzygnięciach i współpracy z instytucjami wspólnotowymi zarówno na szczeblu lokalnym (samorządowym), w naczelnych i centralnych organach administracji państwowej, w jednostkach gospodarczych i sektorze prywatnym.
  • Tutuł uzyskany Licencjat
  • Szczegółowe informacje Kierunek: Administracja
    Sepcjalność: Integracja Europejska


    Założenia ogólne

    Programy i plany studiów na kierunku administracja zostały opracowane zgodnie ze standardami kształcenia opublikowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po dokonaniu standaryzacji przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. Obejmują one wszystkie składniki treści programowych, tj, 360 godzin dydaktycznych w grupie treści podstawowych i 195 godzin dydaktycznych w grupie treści kierunkowych. Łącznie liczba godzin dydaktycznych na studiach prowadzonych w trybie stacjonarnym wynosi 1806 w ciągu 6 semestrów, a w trybie niestacjonarnym – 1080 godzin dydaktycznych w ciągu 6 semestrów. Przeprowadzone analizy wskazują, że przyjęta liczba godzin dydaktycznych, uzupełniona samokształceniem w trybie określonym dla każdego przedmiotu, pozwoli na osiągnięcie zakładanych celów dydaktycznych i uzyskanie pożądanego profilu absolwenta.

    Programy zostały zbudowane według systemu przedmiotowo – zagadnieniowego, co implikuje konieczność właściwego planowania, a szczególnie korelacji międzyprzedmiotowej. Przedmioty teoretyczne (podstawowe) realizowane są w formie wykładów; znacząca ilość treści programowych zakłada formę konwersatoriów. Obie te formy – w zależności od potrzeb – uzupełnia się ćwiczeniami.

    Znaczącym uzupełnieniem programów są przedmioty fakultatywne, wybierane przez studentów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, których zadaniem jest zarówno pogłębienie wiedzy studentów w określonym obszarze, jak też rozszerzenie horyzontów poznawczych i nadanie studiom charakteru nie tylko stricte zawodowego, lecz również akademickiego. W tym ujęciu program studiów będzie najbardziej zbliżony do potrzeb administracji, oczekiwań pracodawców, a także stanowić będzie dla absolwentów istotny argument podnoszący ich wartość na rynku pracy tak w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

    Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata.

    Program studiów prowadzony jest w systemie ETCS, zapewniającym porównywalność i w konsekwencji uznawanie dyplomów w krajach Unii Europejskiej. Oferta programowa jest na bieżąco aktualizowana.

    Sylwetka absolwenta

    Misją Wydziału Administracji jest kształcenie wysoko kwalifikowanej kadry urzędniczej, dysponującej zarówno podstawową wiedzą z zakresu administracji i prawa, jak też wiedzą ogólnohumanistyczną i obywatelską.

    Uzyskując tytuł licencjata absolwent posiada umiejętność posługiwania się ogólną wiedzą z zakresu nauk o państwie, prawie i administracji, integracji europejskiej i prawa wspólnotowego. Przygotowany jest do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej oraz stosowania prawa w instytucjach niepublicznych. Potrafi też samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się znajomością prawa umiejętnością jego stosowania w praktyce.

    Absolwent potrafi rozwiązywać problemy zawodowe, posiada umiejętności komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej oraz organizowania i kierowania zespołem.

    Absolwent posiada wiedzę z zakresu etyki, zarówno ogólnej, jak i zawodowej, umiejąc zastosować tę wiedzę w praktyce. Posiada także znajomość mechanizmów podejmowania decyzji politycznych na poziomie lokalnym i jest przygotowany do udziału w instytucjach społeczeństwa obywatelskiego.

    Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu administracji, prawa i ekonomii, w stopniu koniecznym do wykonywania zawodu.

    Absolwent jest przygotowany do samodzielnego doskonalenia i uzupełniania nabytej wiedzy w warunkach postępu procesów integracyjnych w Europie. Jest także przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
    Specjalności

    Program studiów pierwszego stopnia na kierunku administracja przewidują możliwość wyboru przez studenta jednej z oferowanych specjalności. Programy specjalności zostały skonstruowane według jednolitych zasad, co oznacza, że przez pierwsze dwa semestry zajęcia odbywają się wspólnie wg. jednolitego planu studiów. Wybór specjalności przez studenta następuję dopiero po II semestrze studiów.

    Specjalność integracja europejska

    Program specjalności „Integracja europejska” obejmuje zagadnienia dotyczące praktyki funkcjonowania administracji w Polsce jako kraju członkowskim Unii Europejskiej, uwzględniając doświadczenia wynikające z okresu, jaki upłynął od chwili akcesji, a także wnioski płynące z prowadzonych w tym zakresie badań naukowych i oceny stanu faktycznego, w tym także – dokonywanego przez Komisje Europejską.

    Program studiów obejmuje zarówno podstawowe zagadnienia związane z systemem instytucjonalnym i politykami Unii Europejskiej, ale także porusza kwestie związane z regulacjami prawa wtórnego UE, funkcjonowania funduszy strukturalnych, a przede wszystkim – zasad stosowania prawa wspólnotowego w wewnętrznym porządku prawnym.
Więcej informacji

Inne informacje związane z administracja-ogólne

  • Studium Policealne - Administracja i Prawo Europejskie

  • Centrum: Business School
  • Więcej informacji
  • Studia Licencjakie - Administracja

  • Centrum: PWSBiA-Prywatna Wyższa Szkoła Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia II Stopnia - Administracja

  • Centrum: WSHiP-Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia - Administracja

  • Centrum: Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Administracja

  • Centrum: Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku
  • Więcej informacji
  • Studia II Stopnia- Administracja

  • Centrum: Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku
  • Więcej informacji
  • Studia I Stopnia- Administracja

  • Centrum: WSB- Wyższa Szkoła Biznesu im. BP. Jana Chrapka w Radomiu
  • Więcej informacji