Studia Podyplomowe - Akademia Dyplomatyczna - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem WSMSGiP-Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Akademia Dyplomatyczna - Zaoczne - Gdynia - Pomorskie

  • Cele
    Dwusemestralne studium podyplomowe przygotowujące do pracy w dyplomacji bilateralnej i międzynarodowej, w tym w instytucjach europejskich. Korzyści Kluczowym celem zajęć jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy niezbędnej do swobodnego poruszania się w coraz bardziej skomplikowanym środowisku międzynaro­dowym Polski oraz do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych, które również są coraz częściej powiązane z międzynarodowym otoczeniem naszego państwa. Duży nacisk położono na przekazanie informacji dotyczących podstawowych funkcji i struktury organizacyjnej polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Zajęcia prowadzone w ramach Akademii umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego przejścia przez procedury rekrutacyjne w ramach polskich instytucji publicznych (np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej) oraz instytucji europejskich (np. Unia Europejska, Rada Europy) i międzynarodowych (np. Organizacja Narodów Zjednoczonych). Wykłady, konwersatoria i seminaria umożliwią dyskusję i lepsze zrozumienie podstawowych wyzwań wynikających z pro­cesów globalizacji oraz integracji europejskiej, których rosnący wpływ słuchacze odczuwać będą w pracy zawodowej i życiu codziennym. Wiedza i umiejętności słuchaczy zostaną udokumento­wane państwowym dyplomem ukończenia akademickich studiów podyplomowych. Organizacja Całkowity czas trwania zajęć obejmuje 120 godzin lekcyjnych w dwóch semestrach akademickich. Zajęcia w ramach Akademii odbywać się będą w trybie zaocznym, w formie comiesięcznych zjazdów piątkowo-sobotnich. Jeden zjazd obejmuje około 16 godzin lekcyjnych zajęć (piątek 6 godzin lekcyjnych, od godz. 16.00, sobota 10 godzin lekcyjnych, od godz. 9.00). Wszystkie zajęcia odbywają się w siedzibie WSMSGiP. Organizatorem Akademii jest Biuro Studiów Podyplomowych i Doktoranckich oraz Wydział Studiów Międzynarodowych WSMSGiP. Dyrektorem i koordynatorem merytorycznym Akademii jest prof. dr hab. Wojciech Lamentowicz, ambasador pełnomocny RP w Grecji i na Cyprze (1997-2001), a sekretarzem Akademii mgr Katarzyna Magda.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Kandydaci muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych magisterskich lub studiów zawodowych I stopnia.
  • Tutuł uzyskany
    Absolwenci otrzymują państwowy dyplom ukończenia akademickich studiów podyplomowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych WSMSGiP w zakresie przedmiotu studiów: AKADEMIA DYPLOMATYCZNA. Warunkiem ukończenia Akademii i uzyskania dyplomu jest aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz prezentacja pracy dyplomowej.
  • Szczegółowe informacje
    Treści
    Akademia obejmuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących dyplomacji, stosunków międzynarodowych, integracji europejskiej oraz prawa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa dyplomatycznego i konsu­larnego. Umożliwi to uzyskanie pogłębionej wiedzy oraz ukształtowanie umiejętności praktycznych dotyczących funkcjonowania organizacji międzynarodowych, instytucji Unii Europejskiej oraz polskich służb dyplomatycznych i konsularnych. Zajęcia podzielono na dwa semestry, po 60 godzin, co umożliwia stopniowe przechodzenie od zagadnień ogólnych do kwestii bardziej praktycznych, związanych np. z protokołem dyplomatycznym czy konkretnymi wyzwaniami polskiej i międzynarodowej polityki zagranicznej.

    Metody
    Zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w formie wykładów, konwersatoriów oraz seminariów tematycznych. Słuchacze posiadać będą możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej zgodną z własnymi preferencjami i zainteresowaniami szczegółowymi.

    Materiały
    Słuchacze zostaną zaopatrzeni w materiały źródłowe odnoszące się do poszczególnych zagadnień omawianych w trakcie zajęć, co niewątpliwie ułatwi naukę oraz usystematyzowanie pozyskiwanej wiedzy.

    Czas  trwania
    Dwa  semestry (zimowy  i  letni), ok. 120 godzin  dydaktycznych.

    Ramowy program studiów

    Historia dyplomacji (4)
    Podstawy nauki o państwie i polityce (4)
    Wstęp do prawa międzynarodowego (6)

    Prawo dyplomatyczne i konsularne (6)
    Polska polityka zagraniczna (4)
    Organizacja służby dyplomatycznej i konsularnej (4)
    Funkcje przedstawicielstw dyplomatycznych (4)

    Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje (6)
    Kontakty międzyludzkie w dyplomacji – kontakty osobiste, korespondencja (6)
    Dyplomacja w organizacjach międzynarodowych (4)
    Dyplomacja ekonomiczna i biznesowa (8)
    Podstawowe słownictwo angielskie w komunikacji dyplomatycznej (8)

    Integracja europejska – geneza, przebieg, wyzwania (2)
    Unia Europejska – charakter prawny, instytucje, procesy decyzyjne (6)
    System prawa wspólnotowego (8)
    Sądownictwo Unii Europejskiej (2)
    Administracja Unii Europejskiej (2)
    Dyplomacja w strukturach Unii Europejskiej (4)

    Międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne (6)
    Planowanie strategiczne w stosunkach międzynarodowych (4)
    Globalizacja i regionalizacja – aspekty polityczne, ekonomiczne i kulturowe (8)
    Problemy bezpieczeństwa międzynarodowego (4)
    Prawa człowieka (4)
    Wybrane problemy międzynarodowe – konflikty, ogniska zapalne (6)
     


Inne informacje związane z stosunki międzynarodowe

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |