Podyplomowe Studia - Wewnętrzny rynek usług finansowych - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Akademia Finansów

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studia - Wewnętrzny rynek usług finansowych - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Szczegółowe informacje
    Podyplomowe Studia - Wewnętrzny rynek usług finansowych

    Potrzeby edukacyjne szkolonych osób wynikające z potrzeb zatrudniających je pracodawców:

    Sektor bankowości jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w chwili obecnej w Polsce. Zachodzące każdego dnia zmiany wymusiły powstawanie w miejsce dotychczas funkcjonujących instytucji finansowych, nowych konglomeratów łączących w zakresie swojej działalności zarówno usługi ubezpieczeniowe jak i bankowe. Pociąga to za sobą konieczność podniesienia kwalifikacji pracowników w zakresie obu dziedzin usług. Celem Podyplomowych Studiów "Konkurencja na wewnętrznym rynku usług finansowych" jest przygotowanie kadry menedżerskiej oraz kierowników działów finansowych do trafnego przewidywania przyszłych sytuacji finansowych oraz podejmowania w tym zakresie najlepszych, skutecznych decyzji oraz przekazanie praktycznej wiedzy niezbędnej zarówno do wykonywania zawodu pośrednika ubezpieczeniowego jak i finansowego. Wiedza zdobyta w ramach studiów będzie przydatna także dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach i instytucjach, a więc dla tych, którzy podejmują strategiczne decyzje w firmach.

    Założenia organizacyjno - programowe:

    a. Studia Podyplomowe "Konkurencja na wewnętrznym rynku usług finansowych" realizowane będą w formie specjalistycznych studiów zaocznych w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. Część materiału opracowywać będą słuchacze w ramach nauki własnej wspomaganej konsultacjami prowadzonymi przez wyznaczonych pracowników naukowych uczelni przy pomocy internetu. Słuchacze uzyskają też dostęp do materiałów dydaktycznych zamieszczonych na stronie internetowej Akademii Finansów.

    b. Zakres tematyczny studiów obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu rynku usług finansowych, a w szczególności rynku ubezpieczeniowego i bankowego. Zajęcia zostaną podzielone w bloki tematyczne obejmujące zagadnienia związane bezpośrednio z ww. zagdnieniami. Szczególnymi cechami absolwenta tych studiów jest nabycie wiedzy specjalistycznej, między innymi z wciąż ewaluującej podstawowej wiedzy z zakresu bankowości jak i ubezpieczeń.

    c. Nabór studentów będzie prowadzony wśród pracowników banków i towarzystw ubezpieczeniowych

    d. Studia obejmują 220 godzin realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i pracy samodzielnej.

    e. Studia trwają dwa semestry (10 miesięcy - od października do września ). Zajęcia będą się odbywały w formie 10-stu dwudniowych zjazdów konsulatacyjno-dydaktycznych. Zajęcia będą się obywały w siedzibie Uczelni. Stosowane metody nauczania w postaci wykładów będą uwzględniały cele kształcenia podyplomowego, dobór właściwego materiału nauczania oraz szczegółowe zadania dydaktyczne. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń/warsztatów oraz w formie konsultacji osobistych i przez internet. Za pośrednictwem łącz internetowych każda z grup będzie mogła w określonych godzinach uczestniczyć, zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, w konsultacjach z wykładowcą z danej dziedziny. Ich zakres będzie modyfikowany na bieżąco w zależności od możliwości i oczekiwań słuchaczy. W ramach zajęć warsztatowych słuchacze będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy przekazanej im w trakcie wykładów. Wykłady prowadzone będą przez profesorów uczelni specjalizujących się w wybranych zagadnieniach, ćwiczenia/warsztaty zaś przez tutorów. Zaliczenie zajęć przeprowadzone będzie po każdym semestrze w formie testu sprawdzającego wiedzę z przerobionego materiału. W celu ułatwienia słuchaczom przyswojenia materiału wykładowcy przygotują sylabusy i inne materiały dydaktyczne. Wszelkie wątpliwości słuchacze będą mogli wyjaśnić w trakcie konsultacji z wykładowcami. W semestrze drugim będą się odbywały seminaria dyplomowe na których studenci będą wraz z promotorami szykować prace dyplomowe. Zwieńczeniem studiów jest obrona pracy dyplomowej przed Komisją powołaną przez Dziekana Wydziału.

    Ramowy program studiów:

    Wykłady
    Warsztaty
    Nauka własna wspo- magana przez internet
    Formy i poziom konkurencji na rynku finansowym UE i Polski.
    Finanse rodzinne: opisowe, normatywne, oraz ich harmonizacja.
    Ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia emerytalne.
    Alianse strategiczne. Aspekty zarządcze.
    Ubezpieczeniowe konglomeraty finansowe. Aspekty prawne.
    Polityka ryzyka konglomeratu finansowego.
    Bancassurance.
    Produkty assurancebanca.
    Portfele inwestycyjne konglomeratów finansowych.
    Nowa Umowa Kapitałowa.
    Zintegrowany Nadzór Finansowy.
    Seminarium Dyplomowe
    Razem godziny zajęć
    Ogółem godziny zajęć
       
    Założenia programowe przedmiotów:

    1. Formy i poziom konkurencji na rynku finansowym UE i Polski

    Na rynku finansowym UE działa 50 globalnych grup kapitałowych, 450 europejskich konglomeratów i blisko 9 tysięcy instytucji kredytowych uprawnionych do działalności depozytowo-kredytowej, inwestycyjnej oraz pośrednictwa finansowego. Blisko 100 tych instytucji zdecydowało się na transgraniczne świadczenie usług bez obecności handlowej w Polsce. Ich obecność tworzy presję na obniżkę kosztów dystrybucji usług finansowych oraz zwiększenie wartości dodanej dla klienta konglomeratu finansowego. Omówione zostaną transgraniczne, stacjonarne formy konkurencji w Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej

    2. Finanse rodzinne: opisowe, normatywne, oraz ich harmonizacja


    Przewaga podaży nad popytem na wewnętrznym rynku usług finansowych powoduje, że oferta konglomeratów finansowych musi być dostosowana do zindywidualizowanych potrzeb klientów. W warunkach Polskich decydujące znaczenie mają potrzeby rodzin jedno i wielopokoleniowych. Celem wykładu jest przedstawienie portfela wydatków na usługi finansowe rodzin w Polsce. Wskazanie na rosnące znaczenie wspólnoty ryzyka dla funkcjonowania gospodarstw domowych oraz potrzebę harmonijnego połączenia interesów różnych pokoleń

    3. Ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia emerytalne

    Zakłady ubezpieczeń na życie obniżając koszty dystrybucji polis coraz chętniej korzystają z sieci placówek bankowych oraz zależnych od banków pośredników finansowych. Celem wykładu jest przedstawienie aktualnej i prognozowanej struktury demograficznej w Polsce. Potencjalnego popytu na dodatkowe ubezpieczenia emerytalne. Ponadto zostaną omówione następstwa migracji zarobkowej dla poczucia bezpieczeństwa socjalnego.

    4. Alianse strategiczne. Aspekty zarządcze.

    Instytucje kredytowe i zakłady ubezpieczeniowe łączą swoje potencjały w obliczu zagrożenia ze strony międzynarodowych rynków finansowych do których internet daje bezpośredni dostęp dla większości gospodarstw domowych. W obliczu wspólnego wroga powstają alianse strategiczne. Zarządzanie nimi wymaga wiedzy z zakresu nauk zarządzania oraz umiejętności współpracy w dużych i złożonych instytucjach finansowych.

    5. Ubezpieczeniowe konglomeraty finansowe. Aspekty prawne

    Celem wykładu jest scharakteryzowanie arbitrażu prawnego dotyczącego regulacji działalności banków i zakładów ubezpieczeń na życie. Szczególny nacisk zostanie położony na ochronę danych osobowych, outsourcing oraz na specjalny nadzór nad konglomeratami finansowymi.

    6. Polityka ryzyka konglomeratu finansowego

    Celem wykładu jest przedstawienie innowacji zrodzonych przez regulacje nadzorcze. Podstawowym przedmiotem analizy będzie nakładanie się ryzyka właściwego instytucjom kredytowym na ryzyka zakładów ubezpieczeniowych oraz funduszy hedingowych

    7. Bancassurance

    Analiza przypadków łączenia działalności bankowej i ubezpieczeniowej ma na celu przeprowadzenie SWOT z punktu widzenia obu stron i ich klientów. Wyjaśnione zostaną przesłanki koncentracji na łączeniu ubezpieczeń na życie i kredytów hipotecznych. Wskazane zostaną zagrożenia wynikające z łączenia zaawansowanych ubezpieczeń majątkowych z działalnością kredytową. Nakreślone zostaną perspektywy rozwoju bankcanssurance.

    8. Produkty assurancebanca

    Wykład dokona oceny aliansu strategicznego z punktu widzenia zakładu ubezpieczeniowego. Przedstawione zostaną produkty dające efekt synergii: korzyści skali, korzyści zakresu i korzyści sieci. Celem wykładu jest przedstawienie zasad ratingu produktów assurancebanca.

    9. Portfele inwestycyjne konglomeratów finansowych

    Wykład wprowadzi w teorie portfela inwestycyjnego. Uczestnicy zostaną zapoznani z typowymi strategiami inwestycyjnymi. Przypomniane zostaną podstawowe kategorie komunikowania się z inwestorami.

    10. Nowa Umowa Kapitałowa

    Wprowadzenie regulacji Nowej Umowy Kapitałowej w 2007 i 2008 roku oznacz zasadniczą zmianę warunków rozwoju konglomeratów finansowych. Zindywidualizowane podejście nadzoru finansowego ułatwi rozwój konglomeratów finansowych. NUK to szansa dla banków i zakładów ubezpieczeń.

    11. Zintegrowany Nadzór Finansowy

    Celem wykładu jest zapoznanie uczestników z najnowszymi regulacjami prawnymi. Jedną z przesłanek powołania Integrowanego Nadzoru Finansowego jest rozwój konglomeratów finansowych.

Inne informacje związane z ubezpieczenia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |