Szkolenie w Zakresie Specjalistycznego Przygotowania do Pracy Socjalnej z Osobami Uzależnionymi - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Szkolenie w Zakresie Specjalistycznego Przygotowania do Pracy Socjalnej z Osobami Uzależnionymi - Zaoczne - Wrocław - Dolnośląskie

  • Szczegółowe informacje
    Kierownik specjalizacji II stopnia serdecznie zaprasza pracowników socjalnych do udziału w szkoleniu  w zakresie specjalistycznego przygotowania do pracy socjalnej z osobami uzależnionymi.
    Nasza oferta jest urozmaiconą, wielopłaszczyznową i interdyscyplinarną prezentacją problematyki pracy z osobami uzależnionymi opartą na bogatych doświadczeniach teoretyków  i praktyków.  

    Udział w proponowanym szkoleniu daje możliwość podwyższenia kompetencji czynnych zawodowo pracowników socjalnych. Czynnikami warunkującymi poprawę jakości pracy socjalnej są umiejętności stosowania współczesnych metod  w profilaktyce i rozwiązywaniu problemów uzależnień. Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu jako jedyne w Polsce przygotowuje specjalistów pracy socjalnej z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków.

    Absolwenci poprzednich edycji w wyniku szkolenia wprowadzili w swoich środowiskach wiele innowacyjnych projektów socjalnych. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

    Posiadamy również pozytywną opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie na temat organizacji szkolenia oraz jego wartości merytorycznej.

    Idea  powstała w odpowiedzi na aktualne potrzeby edukacyjne w zakresie podnoszenia jakości i skuteczności działań pracowników socjalnych, bieżące potrzeby osób uzależnionych, a także występujące problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

    Cele  specjalizacji II stopnia jest:
    • wykorzystanie pracy socjalnej do kompleksowych działań pomocowych,
    • rozwój programów opartych o redukcję szkód.
    W Polsce funkcjonuje wiele ofert terapeutycznych, przede wszystkim skoncentrowanych na całkowitej abstynencji.  W praktyce oznacza to, iż uczestnictwo w terapii jest zależne od podjęcia abstynencji przez klienta.
    Współczesne  tendencje w terapii uzależnień wskazują na  istotne  różnice pomiędzy osobami uzależnionymi, co skutkuje koniecznością rozwoju działań w kierunku kompleksowego wsparcia,
    ⇒począwszy od wczesnej rehabilitacji, ukierunkowanej na osoby pozostające w ciągach alkoholowych/narkotycznych,
    ⇒poprzez rehabilitację mającą na celu kształtowanie abstynencji oraz
    ⇒postrehabilitację, utrwalającą abstynencję i zapobiegającą zjawisku recydywy.

    Przyczyną niskiej efektywności, funkcjonujących programów monoterapeutycznych, jest przede wszystkim to, że są to programy „uszyte na miarę – a klienci są wrzucani do jednego worka”. Większość klientów nie jest na to gotowa i w związku z tym przerywa terapię. Istnieje więc potrzeba przyjęcia bardziej wszechstronnego modelu, w którym byłoby dużo miejsca dla pracy socjalnej. Taki model jest bardziej elastyczny oraz daje możliwość wsparcia  większej ilości klientów. Nie każdy może skorzystać z programów skoncentrowanych na abstynencję, ale każdy uzależniony może skorzystać z programów ukierunkowanych na redukcję szkód.
    I tutaj widzimy główny wątek pracy socjalnej jako indywidualnego dopasowania się do potrzeb klientów.
    Celem jest  udzielenie pomocy socjalnej poprzez nawiązanie relacji terapeutyczno– uzdrawiającej, w wyniku której skutki uzależnienia będą łagodzone – czyli wsparcie będzie udzielone adekwatnie do potrzeb konkretnego klienta.

    Zajęcia w ramach specjalizacji II stopnia są realizowane w oparciu o współczesne koncepcje pracy z uzależnionymi tj. w oparciu o Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach.
     
    Kadrę szkolącą stanowią:
    specjaliści pracy socjalnej,
    specjaliści terapii uzależnień,
    praktycy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

    Bazę dydaktyczną stanowi nowoczesna infrastruktura kolegium:
    przestrzenne, dobrze wyposażone sale wykładowe, sprzęt audiowizualny, biblioteka z bogatym księgozbiorem  oraz centrum multimedialnym.

Inne informacje związane z praca socjalna

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |