Studia Podyplomowe-Konflikty w Rodzinie i Mediacje Rodzinne - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe-Konflikty w Rodzinie i Mediacje Rodzinne - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Celem studiów jest: (1) dostarczenie kompetencji pozwalających na wykorzystanie metody mediacji rodzinnych w rozwiązywaniu wielu trudnych sytuacji konfliktowych w rodzinie, (2) przygotowanie słuchaczy do pracy w roli mediatora rodzinnego, a także (3) zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających na pomoc rodzinie w radzeniu sobie z sytuacją rozwodu. W szczególności, studia uczą umiejętności pomocy stronom konfliktu rozwodowego przy budowaniu akceptowalnych planów porozwodowych: opieki rodzicielskiej, zabezpieczenia materialnego, podziału majątku oraz przygotowania dzieci do rozstania rodziców.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Studia adresowane są do osób z wyższym wykształceniem zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem wiedzy o konfliktach rodzinnych (w szczególności konflikcie rozwodowym, separacyjnym i konfliktach rodzicielskich w okresie porozwodowym) oraz nabyciem umiejętności mediacyjnych pomocnych w ich rozwiązywaniu. Studia skierowane są zwłaszcza do psychologów, pedagogów, socjologów, prawników, pracowników opieki społecznej, kuratorów sądowych. (do składanych dokumentów prosimy dołączyć wypełnioną ANKIETĘ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE)
  • Szczegółowe informacje
    Studia Podyplomowe
    Konflikty w Rodzinie i Mediacje Rodzinne


    Dla osób zainteresowanych pełnieniem roli mediatora rodzinnego sądowego umiejętności nabyte w czasie studiów podyplomowych mogą stanowić podstawę do ubiegania się o wpis na listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych oraz stowarzyszenia i organizacje społeczne. Program studiów spełnia wymogi Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

    Tematyka i organizacja zajęć: Program obejmuje 180 godzin zajęć dydaktycznych realizowanych w formie wykładów oraz ćwiczeń, gier symulowanych, analizy studiów przypadków i dyskusji w małych grupach podczas warsztatów.

    Tematyka wykładów i seminariów: (1)Ramy teoretyczne konfliktu interpersonalnego i procesu mediacji rodzinnych: teoria komunikacji, teoria eskalacji konfliktu, koncepcje konfliktu małżeńskiego; (2) Dzieci i konflikty małżeńskie: wpływ konfliktów małżeńskich i ich sposobów rozwiązywania na dzieci; (3) Rodzina po rozwodzie: dzieci, rodzicielstwo i funkcjonowanie w społeczeństwie; (4) Psychologiczne i prawne implikacje mediacji rozwodowych: Na ile są podobne cele i strategie mediacji rozwodowych, poradnictwa rozwodowego oraz terapii rozwodowej?; (5) Wykorzystanie systemowej teorii rodzin w mediacjach rodzinnych; (6) Więzi rodzinne i ich ochrona w procesie mediacji rodzinnych; (7) Elementy prawa rodzinnego i opiekuńczego w praktyce mediatora rodzinnego.

    Tematyka warsztatów: (1) Jak rozwijać twórcze podejście do konfliktu? Konflikt interpersonalny a umiejętności negocjacyjne; (2) Proces mediacji rodzinnych i zasady kierowania nim; (3) Mediacje rodzinne w konflikcie rozwodowym; (4) Mediacje rodzinne skoncentrowane na problemach dzieci; (5) Techniki pracy mediatora rodzinnego; (6) Impas i strategie radzenia sobie z silnymi emocjami; (7) Strategie pracy z nierównowagą sił w mediacjach rodzinnych; (8) Mediacje rodzinne w sprawach finansowych i majątkowych.

    Warunki zaliczenia: Zaliczenie poszczególnych zajęć w ramach studiów oraz praca dyplomowa.

    Kadra nauczająca: Kierownikiem studiów jest dr hab. Hanna Przybyła-Basista. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów, doświadczonych mediatorów-praktyków, prawnika, sędziego rodzinnego. Dr hab. Hanna Przybyła-Basista posiada międzynarodową akredytację European Forum for Training and Research in Family Mediation w zakresie prowadzenia szkoleń z mediacji rodzinnych i jest członkiem Komitetu Standardów tego Stowarzyszenia.

    czas trwania: dwa semestry

    Liczba miejsc: 25 (decyduje kolejność zgłoszeń).

    Dokument ukończenia studiów: Absolwenci otrzymują, przewidziane ustawą, świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
    Uwaga: Dla absolwentów studiów podyplomowych "KONFLIKTY W RODZINIE I MEDIACJE RODZINNE" istnieje możliwość dalszego pogłębienia kwalifikacji zawodowych i podjęcia drugiego etapu szkolenia pt. „MEDIACJE RODZINNE – DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI MEDIATORA” (kurs roczny). Absolwenci obu etapów kształcenia otrzymają zaświadczenie potwierdzające, że ukończony przez nich pełny cykl szkolenia spełnia standardy European Forum for Training and Research in Family Mediation.

    Zapraszamy osoby zainteresowane takimi zagadnieniami jak:

    - konflikt w rodzinie
    - mediacje rodzinne
    - konflikt rozwodowy
    - konflikty małżeńskie
    - mediacje rozwodowe
    - konflikt interpersonalny

Inne informacje związane z doradztwo małżeńskie i rodzinne

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |