Home > Podyplomowe > Osteopatia > Zaoczne > Warszawa > Studia Podyplomowe - Osteopatia - Moduł Strukturalny - Warszawa - Mazowieckie

Studia Podyplomowe - Osteopatia - Moduł Strukturalny - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem FICO Polska - Flanders International College of Osteopathy

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Osteopatia - Moduł Strukturalny - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

 • Cele
  Moduł Strukturalny - Terapia strukturalna to przede wszystkim szeroko rozumiana terapia manualna. Osteopata używa wyłącznie rąk w celu przeprowadzenia badania klinicznego, jak i terapii. Celem jest odnalezienie i leczenie ograniczeń ruchomości w całym ciele człowieka.
 • Szczegółowe informacje
  Podczas 3-letniego modułu strukturalnego wykładane są techniki mobilizacji i manipulacji stawów i tkanek miękkich wszystkich rejonów ciała. W przypadku, gdy staw traci swą naturalną ruchomość, prowadzi to w rezultacie do powstawania jednej lub więcej kompensacji w tkankach i/lub stawach okalających. Ze względu na jednolity charakter układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, zjawisko to nie tylko będzie dotyczyło wszystkich stawów, ale także spowoduje, że kompensacje będą wpływały na siebie na wzajem.

  Jeden z naszych kolegów jest uznanym wykładowcą “technik krótkodźwigniowych”. Nasza szkoła, jako jedna z niewielu w Europie, kontynuuje nauczanie tych technik ze względu na ich dokładność, a w szczegolności na bardzo duże bezpieczeństwo pacjenta. Obok wyszkolonych przez nas nauczycieli, części praktyczne prowadzą renomowani wykładowcy z najstarszych szkół brytyjskich. Moduły wspierane są przetłumaczonymi na język polski podręcznikami, zawierającymi ilustracje i opis każdej techniki. Zdecydowaliśmy się przykładać maksimum uwagi do praktycznej strony procesu nauczania.

  “Ruch” w koncepcji osteopatycznej rozpatrywany jest pod względem trzech aspektów. Dlatego też, wiedza i umiejętności nabyte podczas modułu strukturalnego są następnie kojarzone z modułem wisceralnym i czaszkowym. Osteopata na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu oraz badania klinicznego, rozpatruje dolegliwości pacjenta pod względem trzech wspomnianych powyżej układów. Dzięki temu logiczne wytłumaczenie dysfunkcji opiera się na całościowym spojrzeniu na indywidualnego pacjenta– tym jest właśnie podejście holistyczne.

  Organizacja

  Moduł strukturalny obejmuje trzy lata akademickie. Każdy rok składa się z 8 w pełni 3-dniowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela), w tym zajęć teoretycznych, praktycznych, powtórkowych i sesji egzaminacyjnej wynoszących w sumie 264 godziny dydaktyczne. Każdy zjazd rozpoczyna się w piątek o godzinie 8.00 praktyczną sesją powtórkową podczas której studenci mogą wyjaśnić i przećwiczyć dowolną technikę z nauczycielami. Następnie zajęcia trwają od godziny 12.00 do 18.50 z przerwami kawowymi i obiadową. W sobotę zajęcia odbywają się w godzinach 8.00 – 18.50. W niedzielę rozpoczynają się o godzinie 8.00 i kończą o godzinie 15.20.

  Przedmioty teoretyczne

  Anatomia strukturalna i palpacyjna, biomechanika, patologia kliniczna, radiologia, neurologia, diagnostyka z semiologią.
  Przedmioty praktyczne
  Stawowe techniki manipulacyjne (krótkodźwigniowe, o dźwigni kombinacyjnej), techniki rytmiczne (ugniatanie, rozciąganie, mobilizacje stawowe, głaskanie, hamowanie, sprężynowanie, trakcję, wibracje i oscylacje), techniki harmoniczne (harmoniczne oscylacje), techniki energizacji mięśni (metoda Ruddy’ego, hamowanie zwrotne, poizometryczna relaksacja, wykorzystanie różnego rodzaju skurczu mięśniowego), techniki rozluźniania pozycyjnego (techniki napięcia-kontrnapięcia Jones’a, funkcjonalne techniki PRT, torowane rozluźnianie pozycyjne oraz techniki rozluźniania powięziowego), techniki mięśniowo-powięziowe, techniki nerwowo-mięśniowe, neuromobilizacje (m.in.: w oparciu o koncepcje i teorie Butler'a i Shacklock'a).
   
  Program I roku
  Zjazd 1: Techniki: Kręgosłup Lędźwiowy
  Zjazd 2: Techniki: Kręgosłup Lędźwiowy
  Zjazd 3: Techniki: Kość krzyżowa, Staw krzyżowo-biodrowy
  Zjazd 4: Techniki: Staw krzyżowo-biodrowy, Staw biodrowy
  Zjazd 5: Techniki: Staw biodrowy
  Zjazd 6: Techniki: Staw kolanowy
  Zjazd 7: Techniki: Stopa
  Zjazd 8: Rewizja i Egzaminy

  Program II roku
  Poniższa lista przedstawia program tematyczny anatomii palpacyjnej, biomechaniki oraz technik stawowych i miękkich, nauczanych na poszczególnych modułach. Przedmioty takie jak: patologia kliniczna, radiologia, neurologia oraz diagnostyka z semiologią rozbite są na kolejne zjazdy.

  Zjazd 1: Kręgosłup piersiowy
  Zjazd 2: Żebra III-X
  Zjazd 3: Staw ramienny i stawy obojczyka
  Zjazd 4: Staw ramienny i łokciowy
  Zjazd 5: Staw łokciowy
  Zjazd 6: Nadgarstek i ręka
  Zjazd 7: Powtórka i kompilacja
  Zjazd 8: Egzaminy

  Program III roku

  Poniższa lista przedstawia program tematyczny anatomii palpacyjnej, biomechaniki oraz technik stawowych i miękkich, nauczanych na poszczególnych modułach. Przedmioty takie jak: patologia kliniczna, radiologia, neurologia oraz diagnostyka z semiologią rozbite są na kolejne zjazdy.

  Zjazd 1: Środkowy kręgosłup szyjny
  Zjazd 2: Dolny odcinek szyjny
  Zjazd 3: Żebra I+II
  Zjazd 4: Żebra XI+XII, Kręgosłup piersiowy Th11-Th12
  Zjazd 5: Górny odcinek szyjny oraz połączenie potyliczno-szyjne (OA)
  Zjazd 6: Segmenty przejściowe (C/Th, Th/L, L/S)
  Zjazd 7: Powtórka i kompilacja
  Zjazd 8: Egzaminy

Inne informacje związane z Osteopatia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |