Podyplomowe Studia Bankowości Spółdzielczej - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Akademia Finansów

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studia Bankowości Spółdzielczej - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Celem studiów jest aktualizacja i poszerzenie wiedzy pracowników spółdzielczości bankowej, a pośrednio wzrost konkurencyjności tych banków po akcesji Polski do UE. Istotnym celem studiów jest więc przekazanie najnowszej wiedzy z obszaru bankowości i finansów z prezentacją przykładów zastosowańw praktyce bankowej.
  • Szczegółowe informacje
    Podyplomowe Studia Bankowości Spółdzielczej  
     
    Założenia organizacyjno - programowe studiów:

    Studia realizowane będą systemem zaocznym w formie dwudniowych zjazdów.

    Zajęcia realizowane będą w formie wykładów, warsztatów - ćwiczeń i konsultacji indywidualnych oraz - w wyznaczonych terminach - poprzez Internet. Słuchacz studium zobowiązany będzie uczestniczyć w seminarium dyplomowym i napisać pracę dyplomową. Może ona dotyczyć wybranego obszaru działalności banku, w którym pracuje. Może to być okazją do rozwiązania praktycznego problemu związanego z działaniem banku, na przykład z obsługą klientów czy budową strategii banku na najbliższe lata. Ukończenie studiów wymagać będzie także nauki własnej.

    Zakres problematyki omawianej w toku studiów obejmuje najnowszą wiedzę z obszaru bankowości spółdzielczej i bankowości elektronicznej. Zaprezentowane zostaną regulacje dotyczące adekwatności kapitałowej banków (Nowa Umowa Kapitałowa zawierająca regulacje dotyczące adekwatności kapitałowej - Bazylea II). Omówione zostaną także podstawy funkcjonowania systemu spółdzielczego w Europie i jego działalność w Polsce.

    Zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z obszaru zarządzania ryzykiem przez banki jak i zarządzania aktywami i pasywami. W toku zajęć przekazywane będą także elementy wiedzy o zarządzaniu przedsiębiorstwem bankowym (podstawowa wiedza wykorzystywana w pracy menedżera bankowego). Przedstawione zostaną przykłady wykorzystania informatyki i komputera do planowania i zarządzania bilansem banku i rachunkiem zysków i strat oraz jego efektywnością (mapa wskaźników efektywności). Wykładowcami będą wybitni specjaliści - naukowcy z badanych dziedzin, pracownicy NBP i z banków zrzeszających.

    Studia podyplomowe obejmują 220 godzin dydaktycznych realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń - warsztatów, konsultacji przez Internet oraz seminarium dyplomowego i pracy samodzielnej - samokształcenia dla każdej grupy. Studia potrwają 2 semestry. Zajęcia odbywać będą się w formie dwudniowych zjazdów dydaktycznych i konsultacyjnych.

    Zaliczenie studiów i uzyskanie dyplomu jego ukończenia wymaga zaliczenia semestrów, z reguły przedmioty kończą się testami kontrolnymi oraz napisania i obrony pracy dyplomowej.


    Program i organizacja studiów:

    Program realizowany będzie w ciągu 2 semestrów i obejmuje 220 godzin zajęć. Przewiduje również realizację indywidualnych potrzeb pracowników zgłaszanych podczas trwania projektu poprzez konsultacje, które są planowane w trakcie realizacji zajęć oraz jako problem rozwiązywany w toku pisania pracy dyplomowej. Program realizowany będzie w formie wykładów, warsztatów i ćwiczeńoraz konsultacji osobistych oraz via Internet. Na zakończenie studiów słuchacze przygotowują prace dyplomowe pod opieką promotora

    Wykłady będą prowadzone przez profesorów uczelni, specjalizujących się w wybranych zagadnieniach, zaś ćwiczenia / warsztaty - przez wybitnych specjalistów - praktyków. Ich zakres będzie modyfikowany w razie potrzeby na bieżąco, w zależności od możliwości i oczekiwań słuchaczy.

    W ramach zajęć warsztatowych słuchacze będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy przekazanej im w trakcie wykładów. Zaliczenie zajęć będzie przeprowadzane po każdym semestrze w formie testu sprawdzającego wiedzę z przerobionego materiału. Wszelkie wątpliwości słuchacze będą mogli wyjaśniać w trakcie konsultacji z wykładowcami. W semestrze drugim będą się odbywały seminaria dyplomowe, na których studenci będą, wraz z promotorami, przygotowywać prace dyplomowe. Zwieńczeniem studiów jest obrona pracy dyplomowej przed Komisją, powołaną przez Dziekana Wydziału.


    Ramowy program studiów:

    Warsztaty
    Nauka własna wspomagana przez internet
    Podstawy finansów i bankowości. Struktura krajowego i europejskiego systemu finansowego. Bankowość i usługi finansowe. Bank spółdzielczy jako element krajowego i europejskiego systemu finansowego.
    Rachunkowość bankowa. Regulacje prawne rachunkowości, zasady nadrzędne rachunkowości. Sprawozdawczość w rachunkowości bankowej. Pojęcie i klasyfikacje bankowych kont księgowych. Bankowy plan kont. Zasady ewidencji operacji na kontach. Europejskie standardy rachunkowości bankowej.
    Rynek produktów bankowych i marketing bankowy. Oferta usług bankowych w bankach spółdzielczych. Badanie rynku, podaż i popyt. Marketing bankowy. Negocjacje bankowe.
    Polityka kredytowa i lokacyjna banku spółdzielczego. Analiza finansowa klienta banku. Ocena zdolności kredytowej, ocena projektów inwestycyjnych wg standardów Unii Europejskiej, standardów UNIDO i Banku Światowego, analiza business planu przedsięwzięcia inwestycyjnego. Rodzaje kredytów, zabezpieczenia i windykacja należności. Działalność depozytowa banku.
    Operacje bankowe. Rodzaje czynności bankowych. Źródła zysku banku spółdzielczego. Zasady rozliczeń pieniężnych. System rozliczeń bankowych.
    Narzędzia informatyczne w prowadzeniu działalności banku spółdzielczego, rachunkowości bankowej oraz oferowanych klientom usługach finansowych. Programy komputerowe i systemy informatyczne sieci strukturalne bankowości. Usługi bankowe przez internet.
    Prawo stosowane w bankowości spółdzielczej. Elementy ustawy o BS i zrzeszeniach, prawa bankowego, handlowego cywilnego i spółdzielczego.
    Kontrola i monitoring działalności banku spółdzielczego. Wskaźniki i informacje diagnostyczne. Procedury kontroli wewnętrznej.
    Otoczenie banku spółdzielczego. Małe i średnie przedsiębiorstwa, rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. Programy rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w rolnictwie. Programy wspierania rozwoju regionalnego Unii Europejskiej. Gwarancje banków spółdzielczych.
    Międzynarodowe fundusze i fundacje. Rola Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w systemie finansowym Europy i Świata. System finansowy i bankowość w Unii Europejskiej. Międzynarodowe fundusze i fundacje
    .
    Seminarium Dyplomowe

Inne informacje związane z bankowość

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |