antropologia wizualna - realizacja filmu dokumentalnego

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły antropologia wizualna - realizacja filmu dokumentalnego - W ciągu tygodnia - Wrocław - Dolnośląskie

  • Szczegółowe informacje
    Etnologia i antropologia kulturowa obejmują nie tylko tradycyjnie rozumiane obszary kojarzone z europejską kulturą ludową i społeczeństwami plemiennymi, lecz także wszelkie przejawy i mechanizmy funkcjonowania kultury popularnej we współczesnym świecie, procesy etniczne, migracje, relacje płci (gender studies), krytykę kulturową, przemiany współczesnego świata w ich aspekcie ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Popularność tego kierunku przejawia się rosnącą liczbą osób ubiegających się o miejsca w istniejących uniwersyteckich placówkach edukacyjnych, które są jednak tak nieliczne, że są w stanie przyjmować zaledwie kilkanaście procent chętnych. Propozycja studiów odwołuje się zarówno do doświadczeń polskich, jak i zagranicznych. Unikatowe połączenie wątku etnologicznego i antropologicznego widoczne jest także w składzie naszej kadry akademickiej. Poza zestawem charakterystycznych pojęć i metod interpretacji antropologię kulturową odróżnia od innych dyscyplin humanistycznych jej metoda, czyli intensywne badania terenowe. Właśnie na ten aspekt treningu profesjonalnych etnologów położony będzie nacisk już na tym pierwszym poziomie studiów. Absolwenci trzyletnich studiów nie tylko posiadać będą podstawową wiedzę z zakresu historii i teorii dyscypliny, erudycję na temat różnorodności etnicznej, językowej i kulturowej określonych w tzw. standardach dyscypliny, ale i umiejętność stawiania pytań badawczych i zbierania materiałów empirycznych.

    W ramach specjalizacji z antropologii wizualnej studiujący zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do operowania językiem filmu dokumentalnego w opisie rzeczywistości kulturowej i społecznej tradycyjnie opisywanej za pomocą tekstu (przygotowanie filmu, robienie zdjęć, montowanie filmu dokumentalnego, realizowanie własnych projektów filmowych). Przygotowanie teoretyczne sprawi, że absolwenci specjalizacji będą z jednej strony wyposażeni w dodatkowe narzędzie badawcze i rejestracyjne w ich przedsięwzięciach poznawczych, a z drugiej w umiejętność robienia filmów nie tylko etnograficznych, ale i dokumentalnych.

    Absolwenci pierwszego stopnia studiów na kierunku etnologia (antropologia kulturowa) zdobędą kwalifikacje, które umożliwią im podjęcie pracy w instytucjach oświatowych, kulturalnych, muzeach, mediach, w branży turystycznej, ośrodkach badania opinii publicznej oraz w miejscach, gdzie ceni się profesjonalne umiejętności mediacyjne i nawiązywania bezpośredniego kontaktu z ludźmi (ośrodki dla imigrantów, ośrodki pomocy społecznej, pomocowe organizacje pozarządowe, policja). Absolwenci specjalizacji z antropologii wizualnej swe dodatkowe umiejętności będą mogli wykorzystać we wszelkich instytucjach, w których potrzebne są kompetencje w projektowaniu i realizowaniu dokumentów, posługiwaniu się kamerą, montażu filmu i upowszechnianiu dzieł sztuki dokumentacyjnej i filmowej.

     

    Przedmioty kierunkowe:

        - Etnologia Polski
        - Etnologia Europy  

        - Wiedza o tradycjach kulturowych  
        - Antropologia kultury współczesnej
        - Etnologia kulturowych obszarów świata
        - Antropologia religii, migracji, globalizacji
        - Antropologia polityki, państwa i władzy
        - Podstawy montażu filmowego
        - Praca z kamerą
        - Prace dokumentacyjne w filmie antropologicznym
        - Realizacja filmu dokumentalnego
        - Fotografia w antropologii
        - Film etnograficzny jako interpretacja antropologiczna
        - Podstawy komunikacji kulturowej i wizualnej

Inne informacje związane z antropologia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |