Studia Podyplomowe - Współczesne kraje słowiańskie Europy Środkowej i Południowej - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem UW - Uniwersytet Warszawski

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Współczesne kraje słowiańskie Europy Środkowej i Południowej - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Studia przeznaczone są dla absolwentów wszystkich kierunków studiów magisterskich, kontaktujących się z powodów profesjonalnych z krajami słowiańskimi Europy Środkowej i Południowej. Adresatami studiów są również absolwenci, którzy nie podjęli jeszcze pracy zawodowej, a chcą rozszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji kulturowej oraz życia społecznego w tych krajach, jak również poznać w stopniu komunikacyjnym używane w nich języki, co, jak wskazuje doświadczenie, znacznie wzmacnia ich pozycję na rynku pracy.
  • Szczegółowe informacje

    Profil absolwenta

    Studia mają dostarczyć słuchaczom wiedzy z zakresy slawistyki i kulturoznawstwa słowiańskiego oraz wyposażyć ich w umiejętność posługiwania się nią w działalności zawodowej. Zadanie to ułatwić ma także komunikacyjna znajomość języka wybranego kraju. Program studiów przewiduje położenie szczególnego nacisku na te elementy tradycji kulturowej krajów słowiańskich Europy Środkowej i Południowej, które nadal określają specyfikę ich życia społeczno-kulturalnego oraz wpływają na kształt sytuacji politycznej i przebieg procesów gospodarczych.

    Absolwenci po ukończeniu studiów uzyskują wiedzę wykraczającą poza jedną dyscyplinę, a tym zdobywają samym bardziej kompleksowe przygotowanie do podejmowania właściwych decyzji w wykonywanej lub planowanej pracy zawodowej, wymagającej różnorodnych kontaktów z krajami tego regionu.

    Tematyka poszczególnych zajęć

      - Lektorat języka słowiańskiego - I rok: Rozwijanie umiejętności komunikowania się w typowych sytuacjach. Podstawy gramatyki. II rok: Dalszy rozwój umiejętności posługiwania się językiem. Ćwiczenie umiejętności rozumienia, analizowania i przekładu na język polski autentycznych tekstów o różnej tematyce.

      - Modele literatur słowiańskich - Wybrane zagadnienia rozwoju literatur słowiańskich od epoki Średniowiecza do współczesności w powiązaniu z problematyką oddziaływania na kultury narodowe przemieszczających się w poszczególnych epokach centrów kulturowych.

      - Języki słowiańskie współcześnie i w przeszłości - Przedstawienie modeli gramatycznych funkcjonujących w literackich językach słowiańskich oraz różnych dróg rozwojowych tych języków.

      - Etniczno-kulturowe dzieje Słowian południowych i zachodnich - Podstawowe informacje o kulturze Słowiańszczyzny zachodniej i południowej w kontekście historii politycznej i społecznej od Średniowiecza do współczesności., ze szczególnym uwzględnieniem historii idei i kształtowania się nowoczesnych ideologii narodowych.

      - Literatura współczesna wybranego kraju zachodniej i południowej Słowiańszczyzny - Wybrane zagadnienia współczesnego życia literackiego.

      - Źródła informacji naukowej o krajach słowiańskich - Zajęcia o charakterze warsztatowym, które mają na celu przedstawienie możliwości pozyskiwania informacji naukowej o krajach słowiańskich - bibliografie, materiały dostępne w internecie, prasa, leksykony.

      - Współczesna kultura popularna i elitarna wybranego kraju zachodniej i południowej Słowiańszczyzny - Wprowadzenie w problemy kultury współczesnej wybranego kraju z uwzględnieniem kultury popularnej, ludowej, masowej oraz subkultur, obejmujące zagadnienia literatury, teatru, filmu, muzyki poważnej i rozrywkowej oraz sztuk plastycznych.

      - Idea narodowa wybranego kraju zachodniej i południowej Słowiańszczyzny - Krąg zagadnień związanych z kształtowaniem się nowoczesnej idei narodowej w dobie odrodzenia narodowego i romantyzmu w wybranym kraju słowiańskim. Wprowadzenie do problematyki formowania się mitologii narodowych. Współczesne funkcjonowanie tych mitologii

      - Literatura wybranego kraju zachodniej i południowej Słowiańszczyzny jako źródło i świadectwo tradycji - Problemy uniwersalizmu i specyfiki narodowej w wybranej literaturze słowiańskiej, przedstawiane w drodze analizy najwybitniejszych dzieł tej literatury i ich kontekstów historyczno-kulturowych.

Inne informacje związane z kulturoznawstwo

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |