Studia I Stopnia- Poradnictwo Społeczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Galeria obrazów

Szczegóły Studia I Stopnia- Poradnictwo Społeczne - W ciągu tygodnia - Poznań - Wielkopolskie

  • Cele
    Studia na kierunku pedagogika w WSNHiD umożliwiają studentom wybór jednej z pięciu specjalizacji, szczególnie aktualnych w kontekście współczesnych potrzeb społeczno-edukcyjnych. Pedagogika jest dyscypliną, która dostarcza studentom teoretycznej wiedzy o skuteczności różnych zabiegów dydaktyczno-wychowawczych. Warsztaty i praktyki objęte programem studiów pozwalają z kolei studentom wykorzystywać zdobytą wiedzę i nabywać specyficzne umiejętności pracy z człowiekiem. Pozwalają na rozwój osobisty i generują autokreację. Zajęcia prowadzone są m.in. przez:prof. dr. hab. Stanisława Dylaka, prof. dr hab. Marię Kujawską, prof. dr hab. Magdalenę Piorunek, prof. dr. hab. Krzysztofa Przyszczypkowskiego, prof. dr. hab. Mirosława Śmiałka, dr. inż. Mariana Michałowskiego, dr. Marka Budajczaka, dr Agnieszkę Cieszyńską, dr Lidię Huber, dr Janinę Minkiewicz-Najtkowską, dr Dorotę Potyrałę-Szynkowską, dr Grażynę Teusz i dr Iwonę Werner.
  • Praktyki
    Praktyka stanowi integralną i bardzo ważną część studiów przygotowujących do zawodu pedagoga. Realizowana jest po pierwszym i po drugim roku studiów. Głównym jej celem jest kształtowanie umiejętności działania pedagogicznego. Praktyki rozbudzają w studentach zainteresowanie problemami społecznymi, zapoznają ich z pracą pedagogiczną w instytucjach i placówkach oświatowych i socjalnych, urzędach, rozwijają samodzielność studentów w organizowaniu i prowadzeniu zajęć oraz rozpoznawaniu zjawisk społecznych.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Na I rok studiów zostaną przyjęte osoby, które osobiście złożą: * świadectwo dojrzałości (oryginał lub oryginalny odpis wydawany przez szkołę średnią) * kwestionariusz osobowy i podanie do Rektora o przyjęcie na pierwszy rok studiów (formularze elektroniczne WSNHiD wypełniane na stronie www w domu lub Biurze Rekrutacji)- dostępne od 14 kwietnia 2008 r. * aktualne (max 180 dniowe) zaświadczenie od lekarza rodzinnego stwierdzające zdolność kandydata do podjęcia studiów, wystawione na formularzu WSNHiD: podanie_podyplomowe.doc lekarz.doc (42.00 KB) * dowód osobisty i książeczka wojskowa (do wglądu), * dowód wniesienia opłaty wpisowej
  • Tutuł uzyskany
    Licencjat
  • Szczegółowe informacje
    Kierunek: Pedagogika
    Specjalizacja: Poradnictwo społeczne


    Charakterystyka specjalizacji
    Specjalizacja przygotowuje studentów do diagnozowania obszarów potrzeb społecznych, planowania i realizacji programów profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie poradnictwa społecznego. Pozwala na prowadzenie działań doradczych i terapeutycznych oraz wczesną interwencję w grupach odbiorców systemu pomocy społecznej. Absolwent będzie przygotowany do organizowania i koordynowania działań na rzecz tworzenia systemu pomocy w różnych obszarach życia społecznego i w różnych dziedzinach poradnictwa (np. poradnictwo w problemach związanych z zaburzeniami rozwojowymi i socjalizacyjnymi, poradnictwo zawodowe).

    Przedmioty specjalizacyjne
    - Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,
    -  Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej,
    - Wprowadzenie do poradnictwa i poradoznawstwa,
    - Poradnictwo rodzinne z metodyką,
    - Poradnictwo zawodowe z metodyką,
    - Biografia człowieka,
    - Zaburzenia rozwoju i socjalizacji
    - Terapia pedagogiczna,
    - Interwencja kryzysowa,
    - Profilaktyka społeczno-edukacyjna,
    - Programy przeciwdziałania i wychodzenia z bezrobocia i bezdomności.

     
    Perspektywy zawodowe
    Szerokoprofilowe przygotowanie daje absolwentom możliwość podjęcia pracy w instytucjach o charakterze społecznym, m.in. w centrach planowania kariery, biurach karier, centrach kształcenia ustawicznego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instytucjach profilaktyki, interwencji i pomocy społecznej, placówkach zajmujących się terapią trudności w uczeniu, domach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej. Możliwość zatrudnienia stwarzają też organizacje rządowe i pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje o charakterze pomocowym. Absolwent tej specjalizacji jest także merytorycznie przygotowany do samodzielnego prowadzenia działalności doradczej adresowanej do różnych osób i grup społecznych wymagających wsparcia.

Inne informacje związane z pedagogika

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |