Studia I Stopnia- Pedagogika Opiekuńcza z Pedagogiką Rodziny

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Galeria obrazów

Szczegóły Studia I Stopnia- Pedagogika Opiekuńcza z Pedagogiką Rodziny - W ciągu tygodnia - Poznań - Wielkopolskie

  • Cele
    Studia na kierunku pedagogika w WSNHiD umożliwiają studentom wybór jednej z pięciu specjalizacji, szczególnie aktualnych w kontekście współczesnych potrzeb społeczno-edukcyjnych. Pedagogika jest dyscypliną, która dostarcza studentom teoretycznej wiedzy o skuteczności różnych zabiegów dydaktyczno-wychowawczych. Warsztaty i praktyki objęte programem studiów pozwalają z kolei studentom wykorzystywać zdobytą wiedzę i nabywać specyficzne umiejętności pracy z człowiekiem. Pozwalają na rozwój osobisty i generują autokreację. Zajęcia prowadzone są m.in. przez:prof. dr. hab. Stanisława Dylaka, prof. dr hab. Marię Kujawską, prof. dr hab. Magdalenę Piorunek, prof. dr. hab. Krzysztofa Przyszczypkowskiego, prof. dr. hab. Mirosława Śmiałka, dr. inż. Mariana Michałowskiego, dr. Marka Budajczaka, dr Agnieszkę Cieszyńską, dr Lidię Huber, dr Janinę Minkiewicz-Najtkowską, dr Dorotę Potyrałę-Szynkowską, dr Grażynę Teusz i dr Iwonę Werner.
  • Praktyki
    Praktyka stanowi integralną i bardzo ważną część studiów przygotowujących do zawodu pedagoga. Realizowana jest po pierwszym i po drugim roku studiów. Głównym jej celem jest kształtowanie umiejętności działania pedagogicznego. Praktyki rozbudzają w studentach zainteresowanie problemami społecznymi, zapoznają ich z pracą pedagogiczną w instytucjach i placówkach oświatowych i socjalnych, urzędach, rozwijają samodzielność studentów w organizowaniu i prowadzeniu zajęć oraz rozpoznawaniu zjawisk społecznych.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Na I rok studiów zostaną przyjęte osoby, które osobiście złożą: * świadectwo dojrzałości (oryginał lub oryginalny odpis wydawany przez szkołę średnią) * kwestionariusz osobowy i podanie do Rektora o przyjęcie na pierwszy rok studiów (formularze elektroniczne WSNHiD wypełniane na stronie www w domu lub Biurze Rekrutacji)- dostępne od 14 kwietnia 2008 r. * aktualne (max 180 dniowe) zaświadczenie od lekarza rodzinnego stwierdzające zdolność kandydata do podjęcia studiów, wystawione na formularzu WSNHiD: podanie_podyplomowe.doc lekarz.doc (42.00 KB) * dowód osobisty i książeczka wojskowa (do wglądu), * dowód wniesienia opłaty wpisowej
  • Tutuł uzyskany
    Licencjat
  • Szczegółowe informacje

    Kierunek: Pedagogika

    Specjalizacja: Pedagogika opiekuńcza z pedagogiką rodziny

    Charakterystyka specjalizacji
    Celem tych studiów jest przygotowanie specjalistów w zakresie szeroko rozumianej współpracy z rodziną. Kształcenie w ramach pedagogiki opiekuńczej z pedagogiką rodziny ma przygotować specjalistów rozumiejących uwarunkowania współczesnej rodziny, zmiany w funkcjonowaniu systemu rodzinnego, przekształcenia stosunków międzyludzkich. Specjalistów potrafiących diagnozować zaburzenia w rodzinie, przeciwdziałać im oraz tworzyć różnorakie programy profilaktyczne i formy pomocy. Absolwent nabywa również umiejętności pozwalające wspierać rodziców w dostrzeganiu  i rozwijaniu zdolności i zainteresowań dzieci. Tym samym może pełnić dla rodziny rolę doradcy w planowaniu rozwoju i kariery szkolnej czy nawet zawodowej, rolę propagatora społecznie pożądanych postaw dorosłych.


    Przedmioty specjalizacyjne
    - Studia nad rodziną,
    - Metody badań nad rodziną,
    - Systemy opieki,
    - Patologie i dysfunkcje środowiska rodzinnego,
    - Interwencja kryzysowa,
    - Współczesne metody terapii rodziny,
    - Prawo rodzinne i opiekuńcze,
    - Psychologia dzieci i młodzieży,
    - Projektowanie działań środowiskowych,
    - Metodyka opieki w rodzinie,
    - Metodyka opieki w placówkach.

     

    Perspektywy zawodowe
    Specjalizacja ta przygotowuje absolwentów do pracy w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, obszarach doradztwa i terapii rodziny (np. w nowym zawodzie asystenta rodziny), działalności opiekuńczej w instytucjach i placówkach obejmujących swym działaniem pomoc i wsparcie rodziny. Ponadto absolwent tej specjalizacji uzyska przygotowanie umożliwiające grupową, a przede wszystkim indywidualną pracę z podopiecznymi, towarzysząc im w życiu codziennym.


Inne informacje związane z pedagogika

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |