Studia I Stopnia- Ekonomia

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia I Stopnia- Ekonomia - W ciągu tygodnia - Warszawa - Mazowieckie

  • Szczegółowe informacje
    O KIERUNKU

    Studia na kierunku ekonomia należą od wielu lat do najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia.
    We współczesnych gospodarkach, w tym również polskiej, istnieje cały czas zapotrzebowanie na ekonomistów specjalistów w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
    Gospodarka potrzebuje fachowców potrafiących właściwie interpretować zachodzące w niej zmiany, właściwie analizować procesy gospodarcze i finansowe, umiejących działać w warunkach dużego ryzyka i potrafiących podejmować szybkie i trafne decyzje.
    Podczas studiów studenci zdobywają wiedzę teoretyczną, której znakomitym uzupełnieniem są zajęcia prowadzone przez najlepszych na rynku fachowców, ludzi o wieloletniej praktyce i wymiernych sukcesach zawodowych. Studenci odbywają również obowiązkowe praktyki, podczas których zdobywają pierwsze praktyczne umiejętności.


    SYLWETKA ABSOLWENTA

    Absolwent kierunku ekonomia posiada wszechstronną wiedzę ekonomiczną oraz jest przygotowany do wykonywania zawodu ekonomisty. Posiada wiedzę teoretyczną oraz metodologiczno-narzędziową z zakresu ekonomii oraz określone umiejętności analityczne i aplikacyjne. Absolwent jest przygotowany do samodzielnej działalności biznesowej w warunkach gospodarki globalnej, w tym do analizy rynku i podejmowania decyzji zarówno we własnych przedsiębiorstwach, jak też na różnych szczeblach zarządzania spółkami funkcjonującymi w kraju, jak również korporacjami międzynarodowymi.  

    Absolwent kierunku ekonomia zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną oraz metodologiczno-narzędziową z zakresu ekonomii oraz określone umiejętności analityczne i aplikacyjne. Chodzi tu przede wszystkim o przygotowanie studentów do samodzielnej działalności biznesowej w warunkach gospodarki globalnej, w tym do analizy rynku i podejmowania decyzji zarówno we własnych przedsiębiorstwach, jak też na różnych szczeblach zarządzania spółkami funkcjonującymi w kraju, jak również korporacjami międzynarodowymi. Szczególne znaczenie przypisuje się przedmiotom objaśniającym mechanizmy funkcjonowania gospodarki w warunkach zwiększonej konkurencyjności ze strony przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na korporacje transnarodowe.

    Absolwent ekonomii posiada wszechstronną wiedzę z zakresu zjawisk ekonomicznych zachodzących w gospodarce, finansów, zarządzania, jak również podstaw prawa, co pozwala mu na podjęcie pracy w charakterze specjalisty z zakresu: finansów, bankowości, handlu zagranicznego; zakładania i prowadzenia własnych firm. Odnajdą się w takich zawodach jak: główny księgowy, analityk finansowy, przedstawiciel handlowy, ale także menedżer w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych.
    Absolwenci kierunku "Ekonomia" mogą podjąć pracę w instytucjach Unii Europejskiej, urzędach administracji publicznej, korporacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach różnego typu oraz tam, gdzie pracodawca będzie poszukiwał pracowników rozumiejących problemy kraju na tle rozwoju współczesnego świata.

    Absolwent będzie swobodnie komunikował się w co najmniej jednym języku obcym, jak również sprawnie korzystał z niezbędnych w pracy aplikacji biurowych oraz Internetu.

    Specjalności
    Studenci studiujący na kierunku ekonomia na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) mogą wybrać jedną z dziewięciu specjalności:

        - finanse przedsiębiorstw
       
        - bankowość komercyjna
       
        - zastosowania informatyki w biznesie
       
        - handel międzynarodowy
       
        - ekonomika integracji europejskiej
       
        - spółdzielczość
       
        - rynki finansowe
       
        - rachunkowość
       
        - ekonomika procesu budownictwa
       
        - samorząd terytorialny
       
        -socjologia ekonomiczna



    Specjalność- Finanse przedsiębiorstw

    Celem studiów na specjalności finanse przedsiębiorstwa jest umożliwienie studnetom nabycia wiedzy z zakresu zarządzania finansami przedsiebiorstwa, analizy i interpretacji jego wyników finansowych, jak również analizy otoczenia przedsiębiorstwa działającego w warunkach otwartej gospodarki rynkowej.
    Absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie na stanowiskach dyrektorów finansowych w małych, średnich i dużych przedsiebiorstwach lub jako analitycy finansowi czy doradcy inwestycyjni.

    Specjalność - Bankowość komercyjna

    Studneci zdobywają komplementarną wiedzę z zakresu funkcjonowania systemu bankowego, rynków finansowych i zarządzania bankiem. Zyskują praktyczną umiejętność wykonywania operacji bankowych krajowych i zagranicznych, dokonywania oceny ryzyka bakowego, opracowania i sprzedaży produktów bankowych, posługiwania się infrastrukturą bankowości elektronicznej. Są przygotowani do pełnienia samodzielonych funkcji w przedsiębiorstwie, a także w instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

    Specjalność - Zastosowania informatyki w biznesie

    Specjalizacja jest adresowana zarówno do studentów kierunku informatyka jak i ekonomia. W ramach tej specjalizacji student zostanie zapoznany z możliwościami zastosowania systemów informatycznych w biznesie. W szczególności przekazana zostanie wiedza z zakresu zarządzania projektami wdrożeniowymi systemów informatycznych, jak również w szerszym zakresie - przedsięwzięciami, których celem jest informatyzacja podmiotów gospodarczych. W trakcie studiów na tej specjalizacji studentowi zostaną zaprezentowane praktyczne zastosowania systemów informatycznych w sferze zarządzania i finansów. Absolwent tej specjalizacji zostanie wyposażony także w niezbędną w praktyce biznesowej wiedzę z zakresu analizy i projektowania systemów informatycznych w przedsiębiorstwie. Pozna także specjalistyczne narzędzia informatyczne i metodyki działań wspomagające ten proces.

    Specjalność - Handel międzynarodowy

    Studia na specjalności handel międzynarodowy umożliwiają studnetom poznanie zasad kształtowania się międzynarodowych stosunków gospodarczych. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, marketingu, handlu międzynarodowego, zarządzania międzynarodowymi korporacjami.
    Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w fimrach i koncernach działajacych na rynkach międzynarodowych i globalnych.

    Specjalność - Ekonomika integracji europejskiej

    Studia na specjalności ekonomika integracji europejskiej koncentrują się na przedmiotach związanych z zawieraniem transakcji towarowych i usługowych w skali międzynarodowj - w kontekście integracji z krajami Unii Europejskiej - takich jak: organizacja i technika handlu zagranicznego, przepisy celne i dewizowe, rozliczenia finansowe, warunki transportowe, prawo europejskie, system podejmowania decyzji integracyjnych, struktura i funkcje instytucji integracyjnych, zasady rozliczeń w euro.

    Specjalność - Spółdzielczość

    Absolwent specjalności spółdzielczość otrzyma gruntowne przygotowanie do pracy w spółdzielniach różnego typu w warunkach gospodarki rynkowej i członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
    W trakcie studiów zasadnicza uwaga zwrócona zostanie na różnice w funkcjonowaniu przedsiębiorstw komercyjnych i spółdzielni z podkreśleniem ich znaczenia dla małych miast i mikroregionów.
    Absolwenci tej specjalności będą posiadać wiedzę z zakresu podstaw prawnych spółdzielczości, organizacji spółdzielczości produkcyjnej, usługowej i mieszkaniowej a także menedżerskich metod zarządzania nimi.

    Specjalność - Rynki finansowe

    Celem studiów w ramach tej specjalności jest wyposażenie studneta w wiedzę dotyczacą funkcjonowania krajowych i zagranicznych rynków finansowych, w szczególności rynku finansowego Unii Europejskiej. W programie studiów ujęto zagadanienia dotyczące instrumentów finansowych, metod ich wyceny i zarządzania ryzykiem finasnowym.
    Specjalność  rynki finansowe przygotowuje studentów do pracy w charakterze analityków rynków finansowych i doradców inwestycyjnych w instytucjach finansowych zajmujących się obrotem papierów wartościowych, instytucjach finansowych prowadzących działalność inwestycyjną oraz w dużych przedsiębiorstwach.

    Specjalność - Rachunkowość

    Studneci studiujacy na specjalności rachunkowości poznają zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania raportów i rozliczeń, sprawozdawczości i analiz finansowych w świetle aktualnych przepisów prawa. Mają możliwość zatrudnienia na stanowiskach w działach finansowo-ksiegowych w przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych.


    Specjalność -  Ekonomika procesu budownictwa

    Racjonalne gospodarowanie w budownictwie polega na wyborze takiego rozwiązania technicznego i organizacyjnego, które pozwala na realizację projektowanego obiektu budowlanego o określonej jakości i użyteczności, przy najniższych łącznych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
    Absolwent specjalności ekonomika procesu budownictwa współdziała z technikami przy wyborze optymalnego wariantu działania. W praktyce oznacza to, że absolwent opierając się o wiedzę z zakresu organizacji i wyboru określonego rozwiązania inwestycyjnego potrafi wykonać to zadanie, między innymi w formie rachunku ekonomicznej efektywności inwestycji.
    Wykorzystanie powyższej wiedzy i umiejętności stwarza szansę w szybko rozwijającym się budownictwie, uczestniczenia w kierowniczych zespołach, zarówno w fazie projektowania jak i wykonawstwa obiektów budowlanych w kraju i zagranicą.


    Specjalność - Samorząd terytorialny

    Absolwent specjalności samorząd terytorialny zostanie przygotowany do pracy w różnych ogniwach tego samorządu i to zarówno na szczeblu władzy lokalnej jak też regionalnej. Nabędzie on wiedzę z zakresu podstaw instytucjonalnych oraz zasad polityki finansowej prowadzonych przez różne ogniwa władzy lokalnej i regionalnej.

    Specjalność - Socjologia ekonomiczna

    Studneci poznaja społeczno-kulturowe aspekty zjawisk gospodarczych, takich jak tradycje historyczne, mentalność, uznawane wartości i cele życiowe, postawy i nawyki ekonomiczne, społecvzne determinanty funkcjonowania i rozowju gospodarczego, wzajemne zalezności między funkcjonowaniem gospodarki a charakterem systemu społeczno-politycznego



    Studenci studiujący na kierunku ekonomia na studiach drugiego stopnia (uzupełniających magisterskich) mogą wybrać jedną z dziewięciu specjalności:

        - bankowość
       
        - rachunkowość i podatki
       
        -  handel ze Wschodem
       
        -  małe i średnie przedsiębiorstwa
       
        -  finanse
       
        -  zastosowania informatyki w biznesie
       
        -  turystyka biznesowa
       
        -  międzynarodowe stosunki gospodarcze
       
        -  studia europejskie - fundusze unijne
       
        -  gospodarka nieruchomościami



    Specjalność - Bankowość

    W ramach specjalności bankowość komercyjna studenci zdobywają wiedzę z zakresu funkcjonowania systemu bankowego, rynków finansowych i zarządzania bankiem. Ważnym nurtem kształcenia jest kształtowanie umiejętności wykonywania operacji bankowych krajowych i zagranicznych, dokonywania oceny ryzyka bankowego, opracowania i sprzedaży produktów bankowych, posługiwania się infrastrukturą bankowości elektronicznej. Ponadto absolwenci tej specjalności będą przygotowani do pełnienia samodzielnych funkcji (w tym także kierowniczych) w przedsiębiorstwach, a także w instytucjach administracji rządowej i samorządowej. Mogą oni samodzielnie zarządzać operacjami bankowymi i finansami banków. Są przygotowani do analizy krajowego i międzynarodowego rynku finansowego.

     Specjalność - Rachunkowość i podatki

    Absolwenci zdobędą  specjalistyczną wiedzę dotyczącą rachunkowości i polskiego prawa podatkowego, z uwzględnieniem standardów międzynarodowych. Będą doskonale orientować się w zagadnieniach z obszaru rachunkowości finansowej i zarządzanej, obsługi finansowo-ksiegowej podmiotów gospodarczych oraz opodatkowania przedsiębiorstw, osób fizycznych i prawnych. Studia przygotowują ich do pracy w służbach podatkowo-księgowych, w sektorze finansów publicznych, w biurach rachunkowych i firmach konsultingowych zajmujących się doradctwem podatkowycm i inwestycyjnym.

    Specjalność - Handel ze Wschodem

    Absolwenci tej specjalności będą posiadać podstawową wiedzę z zakresu handlu zagranicznego oraz problematyki społeczno-politycznej i ekonomicznej krajów byłego Bloku Wschodniego, a w szczególności Federacji Rosyjskiej. Profesjonalne przygotowanie zapewni absolwentom zatrudnienie w organach administracji państwowej kształtujących politykę zagraniczną, organizacjach i instytucjach miedzynarodowych, przedsiębiorstwach rozwijajacych miedzynarodową współpracę handlową z krajami Wschodu oraz w firmach i koncernach działajacych na rynkach Wschodnich.

    Specjalność - Małe i średnie przedsiębiorstwa

    Studia na kierunku małe i średnie przedsiębiorstwa kształcą przedsiębiorców - menadżerów świetnie oriętujących się w zagadnieniach z obszaru zarządzania, ekonomii, marketingu, a jednoczesnie posiadających praktyczne umiejetności niezbędne przy zakładaniu własnej firmy oraz na wszytkich szczeblach zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem.
    Studia dają gotową receptę na biznes osobom podejmujacym zatrudnienie w sektorze małych i śresdnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w przedsiębiorstwach rodzinnych.

    Specjalność - Finanse

    Studneci, którzy wybrali specjalność finanse poznają zagadnienia związane z funcjonowaniem rynków finansowych i zarządzaniem finanami przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz samorządów terytorialnych. Obok przedmiotów ogólnych (ekonomicznych) i specjalnościowych (finanse), poznają nowoczesne techniki analizy finansowej oraz zdobywają umiejetności interpretacji sprawozdań finansowych.

    Specjalność - Zastosowania informatyki w biznesie

    W czasie trwania studiów studneci na specjalnosci zastosowania informatyki w biznesie poznaja terminilogię informatyczna, problematykę informatycznego wsparcia procesów biznesowych organizacji, zasady działania sieci komuterowych, budowy i wykorzystywania baz danych, podstawy e-biznesu. Zajęcia maja chcrakter praktyczny, są prowadzone przy współpracy z liderami rynku IT.
    Studia kształcą specjalistów posiadajacych umiejetnosci projektowania i efektownego uzytkowania informatycznych systemów wspomagających zarządzanie, analityków i projektanów nowoczesnych baz danych tworzonych dla potrzeb komercyjnych, specjalistów w dziedzinie projektowania i wykorzystywania technik internetowych w transakcjach biznesowych.

    Specjalność - Turystyka biznesowa

     Studneci, którzy wybiorą specjalnośc turystyka biznesowa, oprócz gruntownej wiedzy ekonomicznej, zdobędą wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi czy pilotażu, niezbędą do organizacji podróży służbowych, kongresów, konferencji, imprez motywacyjnych, pikników firmowych oraz innych wydarzeń biznesowych takich jak: targi, study tour, study press, imprezy korporacyjne. W ramach studiów studneci będą mogli uczestniczyć w konferencjach branżowych w Londynie, Barcelonie i USA.

    Specjalność - Gospodarka nieruchomościami
    Określa racjonalne zasady gospodarki ekonomiczno - finansowej nieruchomości, utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem oraz tryb postępowania przy nabywaniu i zbywaniu praw do nieruchomości, reguły gospodarki gruntami, tryb postępowania przy załatwianiu spraw spornych oraz zasady prowadzenia ewidencji nieruchomości.
    Absolwent specjalności „gospodarka nieruchomościami" będzie przygotowany do pracy w firmach zajmujących się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, zarządzaniem nieruchomościami i wyceną nieruchomości.
    Nabyta wiedza w tej specjalności stwarza szansę uzyskania licencji umożliwiającej samodzielne wykonywanie zawodu oraz używania tytułu „Pośrednik w obrocie nieruchomościami", „Zarządca nieruchomości" lub „Rzeczoznawca majątkowy" (po spełnieniu wymagań Ministra Infrastruktury).


Inne informacje związane z ekonomia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |