Podyplomowe Studium Wiedzy o Polszczyźnie - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem UW - Uniwersytet Warszawski

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studium Wiedzy o Polszczyźnie - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Profil słuchacza / wymogi
    Język polski dla niepolonistów to studia dla:

    - absolwentów różnych kierunków, także technicznych i ekonomicznych,
    - pracowników i przyszłych pracowników agencji reklamowych, instytucji kulturalnych, urzędów,
    - webmasterów i moderatorów serwisów internetowych,
    - osób publicznych - dziennikarzy, polityków, działaczy społecznych,
    - kierowników i menedżerów samodzielnie opracowujących projekty, sprawozdania i prezentacje,
    - asystentów, sekretarzy i rzeczników odpowiedzialnych za politykę informacyjną firmy,
    - wszystkich dbających o poprawność, komunikatywność oraz atrakcyjność swoich wypowiedzi.
  • Szczegółowe informacje
    Program Podyplomowego Studium Wiedzy o Polszczyźnie obejmuje 150 godzin wykładów i ćwiczeń z 10 przedmiotów.

    Doświadczenia zebrane podczas kilkuletniej działalności studium pozwoliły dopasować tematykę oraz formę poszczególnych zajęć do potrzeb słuchaczy. Wiedza o strukturze i funkcjonowaniu polszczyzny w komunikacji publicznej przekazywana jest tak, aby przyczyniła się do wykształcenia praktycznych umiejętności z zakresu sprawnego, poprawnego i estetycznego komponowania tekstów użytkowych, a także skutecznego działania za pomocą języka w różnych sytuacjach oficjalnych i prywatnych.

    W toku kształcenia duży nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemami językowymi i samodzielnego poszukiwania informacji w różnych zasobach.


    Społeczne podstawy kultury języka

    Wykład omawiający najważniejsze pojęcia istotne dla kultury i normalizacji języka, m.in. pojęcie zwyczaju językowego i normy językowej, kodyfikacji normy, błędu językowego, kryteriów poprawności językowej. Przedmiotem uwagi jest też społeczne zróżnicowanie języka, dawne i nowsze przykłady działalności kodyfikatorskiej (np. Rady Języka Polskiego) oraz postawy wobec języka (puryzm, liberalizm i in.).    


    Językowy savoir-vivre

    Wykład konwersatoryjny (połączenie tradycyjnego wykładu i luźnej rozmowy ze słuchaczami), poświęcony omówieniu – na przykładach zaczerpniętych z autentycznych wypowiedzi – najważniejszych zasad polskiej grzeczności językowej. Podane będą tzw. strategie grzecznościowe (równiez ilustrowane przykładami), mające wpływ na skuteczne porozumiewanie się w różnych formach komunikacji: interpersonalnej, interpersonalno-medialnej, publicznej, publiczno-medialnej i medialnej. Przedmiotem analizy będzie też interpretacja zachowań grzecznościowych młodego pokolenia Polaków z punktu widzenia kształtowania się nowej normy grzecznościowej.    


    Gramatyka praktyczna

    Kurs gramatyki polskiej w ujęciu normatywnym, a więc połączonej z kulturą języka. Przedmiotem uwagi będą kwestie szczególnie kłopotliwe, będące przyczyną wahań i błędów językowych


    Leksykologia praktyczna i ortografia

    Wykład obejmujący zagadnienia leksykalne należące do kultury języka oraz trudne problemy polskiej ortografii. Zajęcia będą rozwijać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne, a to dzięki krótkim ćwiczeniom i rozmowom włączanym w tok wykładu.


    Językowa redakcja tekstów użytkowych

    Ćwiczenia w redagowaniu autentycznych tekstów, czyli kultura języka w praktyce. Przedmiotem uwagi będą najróżniejsze teksty użytkowe: artykuły prasowe, sprawozdania, podania, ogłoszenia, listy motywacyjne, ulotki reklamowe i inne. Zajęcia zapoznają słuchaczy także z cechami gatunkowymi poszczególnych tekstów użytkowych.    

    Słowniki i korpusy jako źródło wiedzy

    Wykład na temat zawartości i struktury słowników różnego typu, mający uświadomić słuchaczom istnienie słownikowych zasobów informacji i nauczyć korzystania z nich. Zajęcia mają też pomóc słuchaczom w ocenie i wyborze słowników odpowiednich do ich potrzeb oraz uodpornić ich na manipulacje, których dopuszczają się niektórzy wydawcy. Oprócz słowników przedmiotem uwagi będą publicznie dostępne korpusy językowe.    


    Przecinek - klucz do zrozumienia tekstu

    Wykład z ćwiczeniami poświęcony zawiłościom polskiej interpunkcji. Nacisk położono na powiązanie interpunkcji z budową i znaczeniem zdania. Przedmiotem uwagi będzie nie tylko interpunkcja w tekstach ciągłych (ustawach, rozporządzeniach, regulaminach itp.), ale też w tytułach, ogłoszeniach, listach wyliczeniowych i in.    


    Pisanie kreatywne i redagowanie tekstu

    Ćwiczenia w pisaniu różnego rodzaju tekstów użytkowych: listów urzędowych, ofert, opinii, sprawozdań, zaproszeń, reklam itp. Przedmiotem uwagi będzie struktura gatunkowa tekstów użytkowych oraz ogólne zasady opracowania redakcyjnego tekstów.


    Retoryka praktyczna

    Wykład z elementami ćwiczeń, nastawiony na przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu samodzielnego przygotowywania i wygłaszania różnego typu wystąpień oraz metod i technik prowadzenia dyskusji, debat i sporów.


    Poprawna wymowa i emisja głosu

    Praktyczne zajęcia z zakresu emisji głosu, oddychania, artykulacji i pracy z tekstem. Uwaga: potrzebne będą stroje ćwiczebne oraz coś do leżenia: ręcznik, karimata itp.

Inne informacje związane z filologia

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |