Studia Podyplomowe - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem GWSH -Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy - Zaoczne - Katowice - Śląskie

  • Cele
    Celem studiów jest przedstawienie słuchaczom aktualnej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, prawnej ochrony pracy, systemów zarządzania bhp z uwzględnieniem norm PN-EN 18000, ergonomii, psychologii pracy oraz szeregu praktycznych umiejętności niezbędnych w codziennym wykonywaniu obowiązków zawodowych jak badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, ocena ryzyka zawodowego, sporządzanie analiz stanu bhp czy planów poprawy warunków pracy. Ma to doprowadzić w konsekwencji do spełnienia przez osoby zajmujące się już pracą w służbach bhp jak i przez osoby dopiero zamierzające rozpocząć działalność w tej branży kryteriów formalnych i merytorycznych wynikających z cytowanego wyżej rozporządzenia.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Adresatami studiów są zarówno osoby pełniące już określone funkcje w służbach bhp (w tym w szczególności osoby pełniące funkcje kierownicze) jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą w przedmiocie wykonywania zadań służby bhp w zakładach pracy zatrudniających do 100 osób na których nowe rozporządzenie nałożyło obowiązek uzupełnienia kwalifikacji. Oferta skierowana jest także do osób zamierzających związać swój zawodowy życiorys z tą branżą dla których brak tego elementu wykształcenia będzie stanowił barierę awansu zawodowego.
  • Szczegółowe informacje
    Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

    WIEDZA
    Artykuł 5 i 7 Dyrektywy Rady Europy nr 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 roku o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia podczas pracy zwana dyrektywą ramową zobowiązuje wszystkich pracodawców do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w każdym aspekcie związanym z pracą, wyznaczenia pracownika do prowadzenia działalności związanej z ochroną zdrowia i zapobieganiu ryzyku zawodowemu związanemu z wykonywaną pracą a jeśli nie ma kompetentnych pracowników własnych do pozyskania ich na zewnątrz. Zasady opisane w dyrektywie zostały implementowane do ustawodawstwa polskiego poprzez art. 23711 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 711) zobowiązujący pracodawcę do utworzenia w zakładzie służby bhp. Przepis ten ustanawia także delegację ustawową dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia zakresu działania, uprawnień, organizacji, liczebności i podporządkowania służby bhp ale także ustalenia wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników tych służb. Na tej podstawie Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 246 Poz. 2468 z 2004 roku) całkowicie zmieniono wymagania dotyczące wykształcenia i posiadanych kwalifikacji dla osób zatrudnionych w służbach bhp bądź świadczących tego typu usługi na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z zawartymi tam zapisami osoby chcące uzyskać tytuł co najmniej „specjalisty” muszą ukończyć studia wyższe o kierunku bhp albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

    WYKŁADOWCY
    Zajęcia będą prowadzone przez kadrę dydaktyczną składającą się ze specjalistów i praktyków tej tematyki, osoby związane zawodowo z inspekcją pracy, ochroną przeciwpożarową, medycyną ratunkową, biegli sądowi z zakresu bhp czy audytorzy systemów ISO.
    Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów i ćwiczeń opartych na praktycznych przykładach wybranych z pośród najciekawszych przypadków z jakim zetknęli się prowadzący w swej praktyce zawodowej.
    Absolwenci uzyskają dyplom ukończenia Studiów Podyplomowych organizowanych przez GWSH. Warunkiem uzyskania dyplomu jest zaliczenie wszystkich przedmiotów objętych programem studiów.

    PROGRAM
    Prawna ochrona pracy - 30 godzin
    • Elementy prawa europejskiego
    • Źródła prawa UE
    • Relacje prawa EU z prawem krajowym,
    • System ochrony pracy w ustawodawstwie polskim
    • Definicje podstawowe : stosunek pracy pracodawca, pracownik,
    • Ogólne przepisy dotyczące nawiązania i rozwiązania stosunku pracy
    • Wzajemne prawa i obowiązki stron
    • Odpowiedzialność porządkowa i materialna
    • Czas pracy
    • Wynagrodzenia
    • Urlopy
    • Ochrona pracy kobiet
    • Ochrona pracy młodocianych
    • Szczególne regulacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych
    • Obowiązki i uprawnienia pracodawcy w zakresie bhp
    • Obowiązki i uprawnienia pracownika w zakresie bhp
    • Odpowiedzialność za naruszenie przepisów bhp
    • Zasady dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy
    • Organy nadzoru nad warunkami pracy i ich kompetencje
    • Państwowa Inspekcja Pracy
    • Państwowa Inspekcja Sanitarna
    • Urząd Dozoru Technicznego
    • Społeczna Inspekcja Pracy

    Techniczne bezpieczeństwo pracy - 40 godzin
    • Obiekty i pomieszczenia pracy
    • Wymagania podstawowe dotyczące pomieszczeń pracy
    • Wymagania podstawowe dotyczące pomieszczeń higieniczno sanitarnych
    • Minimalne wymagania dotyczące maszyn i urządzeń technicznych
    • System certyfikacji wyrobów
    • Prace szczególnie niebezpieczne
    • Obowiązki producentów, eksporterów i dystrybutorów maszyn i urządzeń
       technicznych
    • Analiza i ocena ryzyka zawodowego
    • Bezpieczna eksploatacja urządzeń energetycznych
    • Transport wewnętrzny oraz składowanie i magazynowania wyrobów
    • Szczegółowe wymaganie bhp przy obróbce drewna, przy obróbce metali,
       przy pracach budowlano montażowych i rozbiórkowych, przy monitorach
       ekranowych i inne

    Czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy - 25 godzin
    • Podstawowe pojęcia z zakresu czynników szkodliwych i uciążliwych w
       środowisku pracy
    • Charakterystyka zagrożeń związanych z występowaniem chemicznych
       czynników w środowisku pracy
    • Charakterystyka zagrożeń związanych z występowaniem fizycznych
    • Charakterystyka zagrożeń związanych z występowaniem biologicznych
    • Monotonia
    • Oświetlenie
    • Pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy

    Organizacja i działanie służby bhp - 9 godzin
    • Wymagania kwalifikacyjne osób zajmujących się działalnością zawodową w
       zakresie bhp
    • Uprawnienia i obowiązki pracowników służby bhp
    • Odpowiedzialność służby bhp za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w
       zakładzie
    • Metodyka prowadzenia kontroli obiektów, pomieszczeń i stanowisk pracy -
       ćwiczenia
    • Zasady opracowywania dokumentów wewnątrzzakładowych z dziedziny
       bhp -ćwiczenia
    • Promocja zagadnień związanych z bhp

    Badanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy - 27 godzin
    • Podstawy prawne wypadkowości.
    • Klasyfikacja wypadków.
    • Definicja wypadku przy pracy oraz wypadku zrównanego z wypadkiem przy
       pracy oraz wypadku w drodze do i z pracy.
    • Czynności pracodawcy i służby bhp w związku z zaistnieniem wypadku przy
       pracy.
    • Ustalanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy oraz ich
       dokumentowanie w postaci protokołu.
    • Wypełnianie karty statystycznej wypadku.
    • Świadczenia przysługujące ofiarom wypadków oraz ich rodzinom.
    • Omówienie szczególnie interesujących i nietypowych zdarzeń
       wypadkowych.

    Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy - 18 godzin
    • Podstawowe pojęcia z zakresu certyfikacji
    • Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymogami normy
       PN-N 18001
    • Ocena skuteczności wdrożonego systemu - ćwiczenia
    • Zintegrowane systemy zarządzania

    Wybrane zagadnienia zastosowania ergonomia w środowisku pracy -
    9 godzin
    • Omówienie podstawowych pojąć z zakresu ergonomii pracy
    • Rola poszczególnych narządów w odbiorze informacji zewnętrznych
    • Wymagania dotyczące układu i rozmieszczenia urządzeń sterujących
    • Praktyczne zastosowania ergonomii dla bezpieczeństwa i higieny pracy
    • Obliczanie wydatku energetycznego - ćwiczenia

    Wybrane zagadnienia medycyny ratunkowej - 9 godzin
    • Zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku upadku z wysokości,
       oparzenia, porażenia prądem elektrycznym, ataków serca, amputacji części
       ciała,
    • Opatrywanie ran, unieruchamianie złamań
    • Regulacje prawne dotyczące obowiązku udzielania pierwszej pomocy
       osobom poszkodowanym
    • Ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

    Podstawowe pojęcia ochrony przeciwpożarowej - 9 godzin
    • Prawne podstawy systemu ochrony przeciwpożarowej
    • Organizacja ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy
    • Zasady doboru środków gaśniczych
    • Odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych
    • Nowoczesna technika w systemie ochrony przeciwpożarowej

    Psychologia i pedagogika w procesach pracy - 27 godzin
    • Metodyka nauczania osób dorosłych w związku z obowiązkowymi
       szkoleniami bhp
    • Stres i techniki relaksacyjne
    • Negocjacje
    • Konflikty pracodawca pracownik oraz wewnętrzne wśród pracowników
    • Predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi

Inne informacje związane z bezpieczeństwo pracy

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |