Podyplomowe Studia Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem UW - Uniwersytet Warszawski

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studia Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Dzisiaj, w dobie wzrostu zagrożenia różnorodnymi sytuacjami i incydentami wewnętrznymi, wzrasta zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą szeroko pojmowanego zarządzania kryzysowego w warunkach wewnętrznych zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zagrożenia takie mają swoje źródło m.in. w ogólnym zagrożeniu incydentami terrorystycznymi, niekoniecznie mającymi swoje "międzynarodowe źródło czy tło", w aktywizacji różnych grup i środowisk potencjalnie niebezpiecznych dla porządku publicznego czy szerzej ładu społecznego (np. sekty, ruchy ekstremistyczne) oraz w postępującym gwałtownie postępie technicznym, rodzącym potencjalne niebezpieczeństwo zagrożenia różnorodnymi awariami i katastrofami technicznymi i wreszcie w różnego typu i coraz częstszych zagrożeniach środowiska naturalnego, wynikających chociażby, ale przecież nie tylko i nie wyłącznie, z przyczyn meteorologicznych.
  • Szczegółowe informacje
    Potrzeba kształcenia w tej dziedzinie, czy nawet szerzej w dziedzinie bezpieczeństwa, porządku, obrony ludności i reagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia i sytuacje kryzysowe jest oczywista i bezdyskusyjna. Wiadomo przecież, że taka wiedza uświadamia obecność wszelakich zagrożeń, uczy jak się wobec nich zachować, przygotowuje właściwe służby i organy publiczne do odpowiedniego reagowania i zachowania się w stanach szczególnych zagrożeń. Również ustawowe regulacje, tzw. prawo kryzysowe, zobowiązują do tego typu edukacji, a dodatkowo w projekcie ustawy "O bezpieczeństwie obywateli i zarządzaniu kryzysowym" znajduje się odrębny rozdział dotyczący właśnie kształcenia na wypadek zagrożeń i incydentów w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nic zatem dziwnego, że Instytut Nauk Politycznych przygotował specjalną ofertę Podyplomowych Studiów Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na profesjonalne przygotowanie kadr administracji publicznej i służb publicznych na wypadek pojawienia się wszelkiego typu sytuacji kryzysowych, niebezpiecznych czy z innych jeszcze względów zakłócających normalne funkcjonowanie struktur państwowych.

    Kształcenie w ramach Podyplomowych Studiów Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa ma charakter interdyscyplinarny. W pierwszym rzędzie chodzi bowiem o zdobycie wiedzy praktycznej związanej z zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych. W tym zakresie najważniejsze jest zatem przedstawienie optymalnych technik organizacji i pracy w sytuacjach wyjątkowych, o organizację najbardziej sprawnego i skutecznego mechanizmu decyzyjnego, który w warunkach zagrożenia, z oczywistych przyczyn, musi być inaczej skonstruowany aniżeli w sytuacjach normalnych, codziennych. Pomocne w tym są takie m.in. przedmioty jak: "zarządzanie organizacją", "zarządzanie kryzysami", "procesy podejmowania decyzji", "administracja publiczna w stanach szczególnych zagrożeń", "służby publiczne w sytuacjach kryzysowych". Z oczywistych powodów ta grupa przedmiotów ma podstawowe znaczenia dla całego mechanizmu kształcenia w ramach studiów.

    Wiedza praktyczna czy też najbardziej elementarna musi być jednak uzupełniona niezbędną wiedzą teoretyczną, dotyczącą zarówno ogólnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, jak i kwestii ściśle prawnych dotyczących sytuacji kryzysowych i wszelkich dziedzin "pokrewnych". Stąd też w programie studium znajdują się obowiązkowo takie przedmioty jak: "teoretyczne problemy bezpieczeństwa i porządku publicznego", "prawo stanów nadzwyczajnych", "prawno-karne środki zwalczania terroryzmu", "prawa człowieka w stanach szczególnych zagrożeń".

    Studia, prowadzone w Instytucie Nauk Politycznych, muszą mieć oczywiście - co już zasygnalizowano - interdyscyplinarny charakter. Stąd też obok przedmiotów umownie nazwanych praktycznymi oraz przedmiotów teoretczno-prawnych w programie studium znajdują się również przedmioty ogólne. Dają one ogólną wiedzę dotyczącą sytuacji kryzysowych w szerszym kontekście, tj. ideologicznym, kulturowym, socjologicznym, psychologicznym, itp. W ramach tego kompleksu przedmiotów studenci zapoznają się w związku m.in. z "psycho-społeznymi uwarunkowaniami sytuacji kryzysowych", "etno-kulturowymi uwarunkowaniami kryzysów politycznych", nowymi ruchami społecznymi i ich związkiem z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, czy wreszcie z "terroryzmem politycznym". Obok pakietu przedmiotów nauczanych metodą konwencjonalną (wykłady, konwersatoria, ćwiczenia) w programie studiów jest również miejsce na tzw. warsztaty profilowane w zależności od rodzaju zagrożeń oraz rodzaju służb, których zadaniem jest zwalczanie tych zagrożeń.

    Podyplomowe Studia Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa mają charakter dwusemestrowy i realizowane w trybie zaocznym. Studia są płatne. Na studia przyjmowani są kandydaci, którzy są absolwentami studiów magisterskich i licencjackich kierunków humanistycznych i społecznych. Studia przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które zawodowo zajmują się albo przynajmniej potencjalnie mogą się zetknąć z różnego rodzaju sytuacjami (stanami) kryzysowymi. Chodzi tu więc głównie o pracowników administracji publicznej (rządowej i samorządowej), pracowników rozmaitego rodzaju służb publicznych (policji, straży miejskiej, straży granicznej, itp.). Studia kończą się przedłożeniem pracy dyplomowej, na podstawie której absolwenci uzyskują dyplom ukończenia Podyplomowego Studium Zarządzania w Stanach Szczególnych Zagrożeń Państwa.

Inne informacje związane z administracja publiczna - ogólne

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |