Podyplomowe Studia Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem UW - Uniwersytet Warszawski

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Podyplomowe Studia Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu - Zaoczne - Warszawa - Mazowieckie

  • Cele
    Studia mają za zadanie dostarczyć lub pogłębić wiedzę i umiejętności przydatne uczestnikom w rozpoznawaniu, zapobieganiu, przeciwdziałaniu lub ściganiu przestępstw popełnianych przez sprawców działających w zorganizowanej grupie lub związku przestępnym oraz przestępstw o charakterze terrorystycznym. Ich cel stanowi również pogłębiona analiza teoretyczna w powyższym zakresie, oparta m.in. o doświadczenia empiryczne. Do celów studiów zaliczyć należy ponadto analizę zjawisk zorganizowanej przestępczości i terroryzmu.
  • Szczegółowe informacje
    Koncepcja studium

     - przestępczość zorganizowana rodzi współcześnie szczególne zagrożenia dla porządku prawnego, a wręcz dla prawidłowego funkcjonowania systemu społeczno – gospodarczego w państwie, ze względu na tworzenie przestępczych struktur, których założyciele, przywódcy i pozostali uczestnicy niejednokrotnie są w stanie uniemożliwiać efektywne ściganie karne sprawców najpoważniejszych czynów zabronionych, inwestować korzyści majątkowe pochodzące chociażby pośrednio z przestępstwa w sferze legalnego obrotu gospodarczego, czy też wpływać na decyzje organów władzy i administracji publicznej, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a nawet tworzyć ośrodki władzy publicznej

     - szczególną aktualność zdaje się zyskiwać problem terroryzmu, zważywszy międzynarodową sytuację polityczną i wprowadzenie do polskiego prawa karnego (w drodze implementacji unijnej decyzji ramowej z dn. 13.06.2002 r. o zwalczaniu terroryzmu) czynu o charakterze terrorystycznym (ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. Nr 93, poz. 889). Podkreślając w tym miejscu, że zakresy znaczeniowe pojęć: przestępczość zorganizowana i terroryzm nie są tożsame, lecz jedynie krzyżują się ze sobą w pewnym zakresie, należy również zauważyć, że, z punktu widzenia taktyczno – kryminalistycznego, dokonanie zmasowanej akcji terrorystycznej możliwe jest jedynie w konfiguracji wieloosobowej, przybierającej postać właśnie zorganizowanej struktury przestępczej lub, jak wskazują chociażby przykłady historyczne – struktury organizacyjnej państwa stosującego metody tzw. terroru politycznego.

     - zapobieganie i zwalczanie zorganizowanej przestępczości i terroryzmu wymaga współpracy oraz koordynacji działalności w szczególności jednostek Policji, Prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Wojskowych Służb Informacyjnych, Żandarmerii Wojskowej, ale także organów kontroli skarbowej i celnej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, jak również współpracy międzynarodowej.

     - opis i naukowa analiza zjawiska zorganizowanej przestępczości przebiegać może w trzech płaszczyznach: kryminologicznej (etiologia, fenomenologia, struktura, dynamika), prawnokarnej (odpowiedzialność karna za udział w zorganizowanej grupie lub związku mającym na celu popełnianie przestępstw, popełnianie przestępstw przez sprawców działających w tych ugrupowaniach), kryminalistycznej (specyfika modus operandi sprawców przestępstw popełnianych w sposób zorganizowany). Podobnie zwalczanie omawianej kategorii przestępczości i zapobieganie jej powinno zyskiwać wymiar wielopłaszczyznowy, służyć bowiem tym celom w szczególny sposób mogą środki należące do sfery prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego, lecz również prawa finansowego (w szczególności podatkowego), nadto zaś można wyróżnić katalog szczególnie przydatnych w tym zakresie metod taktyczno – kryminalistycznych. Powyższe odnosi się w równym stopniu do zwalczania przestępstw o charakterze terrorystycznym, które we wspomnianej nowelizacji kodeksu karnego (abstrahując od trafności jej rozwiązań z punktu widzenia nauki prawa karnego) zostały nierozerwalnie związane z przestępstwami zorganizowanymi poprzez nową treść przepisów art. 258 i art. 65 k.k.


    Organizacja Studium

     - studia rozpoczynają się w październiku i trwają dwa semestry
     - zajęcia odbywają się w sobotę i niedzielę, z częstotliwością przeciętnie raz na trzy tygodnie
     - jeden ze zjazdow odbedzie się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
     - zajęcia prowadzone są w formie wykładów i konwersatoriów (w formach interaktywnych), z wykorzystaniem technik multimedialnych, a także w formie prezentacji działań praktycznych.
     - studia kończą się uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego po uzyskaniu zaliczenia końcowego.
     - warunkiem końcowego zaliczenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach oraz przygotowanie, pod kierunkiem naukowym wybranego promotora, pracy dyplomowej

     
    Profil Absolwenta
    Brak jest w krajowym systemie edukacyjnym, nie wyłączając form kształcenia zamkniętego w strukturach policyjnych i wojskowych, oferty kompleksowego kształcenia i doskonalenia zawodowego w zakresie wiedzy oraz umiejętności przydatnych w rozpoznawaniu, zapobieganiu, przeciwdziałaniu lub ściganiu przestępstw popełnianych przez sprawców działających w zorganizowanej grupie lub związku przestępnym oraz przestępstw o charakterze terrorystycznym. Proponowany program wychodzi więc naprzeciw istotnym potrzebom w dziedzinie ochrony państwa i obywateli oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Adresowany jest on przede wszystkim do osób związanych zawodowo z ochroną tych dóbr prawnych.

    W toku studiów zostanie im przekazana całkowicie lub częściowo nowa dla nich, albo poszerzona, wiedza i umiejętności wynikające z konstrukcji projektowanego programu, zakładającego analizę poruszanej problematyki w oparciu o połączenie i konfrontację teorii z doświadczeniami empirycznymi. Nie bez znaczenia zdaje się być w tym kontekście kompleksowe ujęcie zorganizowanej przestępczości i terroryzmu zarówno od strony opisowej tych zjawisk, jak i potrzeb w zakresie ich zwalczania. Przykładowo funkcjonariusz posiadający nawet znaczne doświadczenie w pracy operacyjnej może potrzebować doskonalenia zawodowego w sferze skuteczności i prawnych granic możliwości wykorzystania rezultatów czynności operacyjno – rozpoznawczych. Z kolei dla prawnika zajmującego się procesowym ściganiem zorganizowanej przestępczości, a potencjalnie – również terroryzmu, niezbędne może być pogłębienie wiedzy o taktyce czynności pozaprocesowych. Dla wszystkich zaś uczestników Studium przydatne wydaje się kompleksowe ujęcie poruszanej problematyki oraz konfrontacja wiedzy teoretycznej z doświadczeniami i umiejętnościami praktycznymi.

Inne informacje związane z prawo inne

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |